Blanár by mal pre kauzu CT prístrojov a odsúdenie bývalého podriadeného skončiť v politike, žiada OĽaNO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Juraj Blanár
Podpredseda parlamentu Juraj Blanár. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 28. apríla 2022, 10:40

Juraj Blanár (Smer-SD) by v súvislosti s odsúdením jeho bývalého podriadeného z vedenia Žilinského samosprávneho kraja mal rezignovať na post podpredsedu Národnej rady SR a stiahnuť sa z politického života. Konštatuje to v tlačovej správe predseda poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Michal Šipoš.

Priamy podriadený Blanára

Ján Jarošík, ktorého za machinácie pri verejnom obstarávaní odsúdili na päť rokov väzenia, bol totiž podľa neho priamy podriadený Blanára, keď ten pôsobil ako predseda kraja.

„Je neakceptovateľné, aby človek, ktorý nesie plnú politickú zodpovednosť za okrádanie pacientov a zdravotníkov, ostal vo funkcii podpredsedu Národnej rady SR,“ vyhlásil Šipoš.

Jeho stranícky kolega Kristián Čekovský doplnil, že obyvatelia Žilinského kraja len v tomto jednom prípade prišli pod vedením Juraja Blanára o viac ako 800-tisíc eur. „Ako sme si už pri smerákoch zvykli – zlodejinou na zdravotníctve,“ skonštatoval.

Obvinená bola aj poslankyňa OĽaNO

Podľa stanoviska strany Smer-SD je OĽaNO posledná politická strana, ktorá má právo po všetkých zlodejstvách pri nákupe testov, riadení utečeneckej krízy na hraniciach alebo zabezpečovaní stravy pre utečencov kritizovať iných. O to viac v prípade Juraja Blanára, ktorý podľa Smeru nie je nijako spojený s prípadom odsúdenia pracovníka Žilinského samosprávneho kraja.

„Za machinácie pri obstarávaní je však aktuálne priamo obvinená poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká,“ zdôraznila opozičná strana. Doplnila, že to bol práve Blanár, ktorý dal podnet na prešetrenie daného obstarávania a s nasledujúcim trestným konaním nebol nijako spojený, dokonca nebol ani len vypočutý ako svedok.

Machinácie pri verejnom obstarávaní

Najvyšší súd SR uznal bývalého riaditeľa odboru vnútornej správy Žilinského samosprávneho kraja Jána Jarošíka právoplatne za vinného zo zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a uložil mu trest odňatia slobody v trvaní piatich rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Skutok podľa prokuratúry spočíval v obstaraní dvoch tomografických prístrojov CT pre dve nemocnice v Žilinskom kraji, pričom samosprávny kraj v dôsledku zmanipulovaného verejného obstarávania zaplatil v priebehu piatich rokov viac finančných prostriedkov, než za rovnaké plnenie ponúkal v obstarávaní druhý neúspešný uchádzač. O možnosti zneužitia nastavených kritérií bol pritom podľa prokuratúry odsúdený upozorňovaný zamestnancami dotknutých nemocníc, rovnako ako právnikom samosprávneho kraja.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján JarošíkJuraj BlanárKristián ČekovskýMichal ŠipošMonika Kavecká
Firmy a inštitúcie Národná rada SRNS Najvyšší súd SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SDŽilinský samosprávny kraj