Biľakovi odhalili pamätník, v noci mu pribudol nápis 'sviňa'

Pamätník Vasila Biľaka
Pamätník komunistického politika Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej počas noci aktivisti na protest poškodili. Pomník postriekali červenou farbou a zatreli bustu politika aj nápisy pod ňou. Na pomník napísali červenou farbou aj slovo "sviňa". Krajná Bystrá, 22. február 2015. Foto: SITA/Ľuboš Lorenz

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Ústav pamäti národa odsudzuje odhalenie pamätníka Vasilovi Biľakovi v jeho rodnej obci Krajné Bystré. Bývalému ideologickému tajomníkovi Komunistickej strany Československa odhalili pamätník v sobotu.

„V mene ÚPN vyjadrujem rozhodný protest proti tomu, aby sa na Slovensku 25 rokov po skončení komunistickej totality začali stavať pamätníky nepotrestaným členom a exponentom zločineckých organizácií, akou zjavne boli aj KSČ a KSS,“ uviedol v tlačovom vyhlásení predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Šéf Ústavu pamäti národa Krajňák podľa vlastného vyjadrenia nepopiera zásluhy Biľaka pre rodnú obec v období, keď patril k vrcholným predstaviteľom komunistického režimu. „No napriek tomu vnímam snahu zástupcov obce s rozčarovaním. Odhalenie pamätníka spojené s udelením čestného občianstva osobe, ktorá má na svedomí inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v auguste roku 1968 a následnú okupáciu bývalého Československa, vnímam ako výsmech obetiam komunistického režimu a provokáciu pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov,“ skonštatoval.

Krajňák je presvedčený, že Biľak nesie zodpovednosť za obete z augusta 1968. „Za osudy tisícok jednotlivcov či celých rodín počas komunistickej normalizácie. Z hľadiska vyrovnávania sa s obdobím neslobody považujem túto iniciatívu za rovnako nebezpečnú ako pokusy neonacistov ospravedlňovať nacistické zločiny,“ dodal. Médiá informovali, že pamätník počas noci zo soboty na nedeľu postriekali červenou farbou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej KrajňákVasil Biľak
Firmy a inštitúcie ÚPN Ústav pamäti národa