Belinský: KDH diskutuje o spoluprácach, kľúčový je programový a hodnotový prienik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Img_0974.jpg
Foto: KDH

Rok 2022 bude opäť volebný. V obciach, mestách a krajoch si budeme vyberať nových starostov, primátorov, poslancov a županov. Mnohé rokovania o postupe politických strán už prebiehajú naplno, s blížiacim sa termínom sa postupne odkrývajú lokálne a regionálne možnosti.

Vzhľadom na turbulentný vývoj na domácej politickej scéne sa však veľa diskutuje aj o možných spoluprácach jednotlivých strán na celoštátnej úrovni. Ako to vidí Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré prieskumy verejnej mienky dlhodobo radia do parlamentu? Možno čakať tvorbu koalícií? Je čas na významnejšie spolupráce? Odpovedá predseda konzília a člen predsedníctva KDH Peter Belinský.

V predošlých dňoch viacero politických komentátorov, analytikov, ako aj sociológov viedlo diskusie o ostatných parlamentných voľbách v Česku a snažili sa nájsť podobnosť so Slovenskom a budúcimi parlamentnými voľbami. Ukázalo sa, že víťazom volieb boli tí, ktorí dokázali vytvoriť blok predvolebnej spolupráce.

Český volič presne vedel, koho ide voliť. Nebol to žiaden hodnotový mačkopes, ktorého kandidátna listina by bola zmesou protichodných osôb. Aktuálny slovenský parlament je toho odstrašujúcim príkladom. Výsledkom takéhoto experimentu na voličoch je veľmi nestabilná parlamentná väčšina.

Víťazné zoskupenie v Čechách bolo postavené na konzervatívnych hodnotách, odbornosti a politickej skúsenosti.

KDH by mohlo tento prístup uplatniť tiež. Tam vidím základ kritérií, samozrejme slovenská realita má isté špecifiká, ktoré sú podstatne ťažšie ako v spomínanom Česku.

Je tu obrovská záťaž spoločnosti so zneužívaním moci a korupcie, čo je, žiaľ, veľká časť národa ochotná akceptovať pod vplyvom aktuálneho pandemického vývoja, pričom akosi rýchlo sa zabúda na škody obrovských rozmerov, ktoré tu boli napáchané. Tak ako na zneužívanie moci, aj na nekompetentnosť či neustále hádky ľudia reagujú sklonmi k extrémistickým prejavom a šírením nenávisti. Cesta pre Slovensko musí byť iná.

Čo máte na mysli? Je KDH pripravené spolupracovať na tejto novej ceste s ďalšími partnermi? S kým?

KDH je pripravené spolupracovať na báze spoločných princípov a hodnôt. Mala by tam byť vysoká zhoda na sociálnom, ekonomickom a kultúrnom programe, ako aj na spôsobe riadenia štátu.

Riadenie štátu musí byť postavené na vyváženej spolupráci so samosprávami na úrovni regiónov, miest a obcí. Toto môže pre začiatok zlepšiť zmena počtu volebných obvodov.

Odpoveď „s kým“ je témou diskusií vnútri KDH, kde podľa platných stanov je toto kompetencia celoslovenskej rady – článok 40. Ide o orgán, ktorý vnútrostranícky reprezentuje celú krajinu.

Img_1625a_1.jpg
Na snímke predseda Konzília KDH Peter Belinský. Foto: KDH

Budúci rok sa konajú spojené regionálne a komunálne voľby, kde má KDH silnú pozíciu ako úspešná strana v regiónoch. Uvažujú kresťanskí demokrati pri týchto voľbách nad spoločným koaličným postupom niekoľkých strán?

KDH má dnes 220 starostov a primátorov, takmer 3000 regionálnych, mestských a miestnych poslancov, viac než 7000 členov. Určite je teda namieste očakávať od KDH, že pri nastávajúcich spojených voľbách bude dôležitý hráč.

Predstavitelia KDH sa nebránia diskusiám o možnej predvolebnej spolupráci. Takéto neformálne stretnutia sú potrebné, aby sa vôbec vedelo, či rokovania môžu pokračovať.

Ale upozornil by som na jasnú pozíciu, na ktorej sa uzhodla celoslovenská rada KDH. Tá zdôraznila, že „kresťanským demokratom záleží na tom, aby naše obce, mestá a samosprávne kraje spravovali charakterní, slušní, zodpovední a schopní ľudia“ a že takýchto budeme navrhovať a podporovať v spojených voľbách. Do tejto spolupráce pritom KDH pozýva ostatné politické subjekty, ako aj nestraníckych kandidátov.

KDH však podľa uznesenia Rady vylučuje spoluprácu v spojených voľbách 2022 s tými politickými stranami a kandidátmi, ktorí sú spájaní s extrémizmom, xenofóbiou či potláčaním základných ľudských práv a slobôd, ako aj s tými, ktorí sú zodpovední za nehorázne zneužívanie moci.

Ako už vedenie KDH viackrát verejne uviedlo, prípravy KDH komunálne a regionálne voľby už prebiehajú v plnom prúde. V akom stave sú rokovania dnes?

Vnútrostranícku diskusiu medzi predsedníctvom a regionálnymi štruktúrami koordinuje podpredseda KDH Tomáš Merašický a koordinátor pre regióny Peter Bobula. Na základe informácií od nich môžem povedať, že v niektorých regiónoch sa dolaďujú čiastkové dohody, ale aktuálne nie je nič uzavreté, naďalej prebiehajú prípravy a vedú sa rokovania. Pri komunálnych a regionálnych voľbách je základným kritériom odbornosť a schopnosť kandidáta pomáhať rozvoju regiónu, mesta či obce.

Občania svojich miestnych predstaviteľov, a teda aj budúcich lokálnych či regionálnych politikov, poznajú lepšie ako centrály politických strán. Predsedníctvo KDH v tomto smere dôveruje regionálnym štruktúram, ktoré to majú vo svojich rukách a v tomto smere urobili už veľký kus práce. Niekde sú už dohody takmer hotové, niekde rokovania stále prebiehajú. V

Jednotlivých regiónoch budú o finálnych výsledkoch rokovaní informovať regionálni lídri.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie