Ukrajinská armáda nechce opustiť Bachmut, aby Rusi nezačali ničiť ďalšie mestá a dediny v oblasti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Bachmut
Ukrajinskí vojaci na tanku pri Bachmute. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 2. marca 2023, 16:25

V okolí ukrajinského mesta Časiv Jar, ktoré sa nachádza asi päť kilometrov západne od obliehaného Bachmutu v Doneckej oblasti, bolo vo štvrtok počuť pravidelné a vytrvalé delostrelectvo. Referuje o tom web spravodajskej televízie CNN, ktorá má na tomto mieste vyslaných reportérov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tí boli vo štvrtok svedkami pohybu konvojov ukrajinských obrnených vozidiel smerujúcich v oboch smeroch pozdĺž hlavnej zásobovacej cesty do Bachmutu. Vojaci z jednej tankovej brigády dokonca ukazovali reportérom CNN prstami písmeno „V“ ako znak víťazstva.

Z Bachmutu nechcú ustúpiť

Ako pre CNN uviedol nemenovaný ukrajinský vojak, pechota bojuje proti zvyškom žoldnierskej Wagnerovej skupiny a najmenej dvom ruským výsadkovým práporom. Ďalší ukrajinský vojak povedal, že nemajú v úmysle ustúpiť z Bachmutu. „Ak opustíme Bachmut, Rusi začnú ničiť ďalšie ukrajinské dediny a mestá,“ uviedol.

Podľa ukrajinských vojenských predstaviteľov by bol Časiv Jar pravdepodobne ďalším cieľom ruských síl, ak by sa okupantom podarilo dobyť Bachmut.

Ukrajinskí velitelia a vojaci opísali situáciu v Bachmute a jeho okolí v posledných dňoch ako mimoriadne zložitú. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl priznal, že Rusom sa podarilo dosiahnuť v meste územné zisky a už neoperujú len na perifériách. Ukrajinskí velitelia zároveň uviedli, že sa zatiaľ z Bachmutu neplánujú stiahnuť.

Bahnité podmienky môžu pomôcť

Ukrajina by mohla pri obrane Bachmutu proti ruským silám ťažiť aj z bahnitých podmienok po jarnom rozmrznutí. Vo svojej štvrtkovej správe o vojne na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany.

Takéto podmienky obmedzia schopnosť ťažkých obrnených vozidiel postupovať ďalej. „Zhoršený pohyb cez krajinu zvyčajne poskytuje obranným silám určitú vojenskú výhodu,“ cituje ministerstvo spravodajský portál Sky News.

Teploty pôdy počas dňa stúpajú a teraz sú „väčšinou nad bodom mrazu“, pričom rozmrazovanie počas dňa je pravdepodobné až do budúceho týždňa, konštatuje rezort. Nadpriemerne teplé podmienky by mali na Ukrajine podľa predpovedí trvať do konca zimy.

„Je takmer isté, že do konca marca bude po konečnom rozmrazení pohyb cez krajinu najhorší,“ uvádza sa v správe s tým, že to skomplikuje pozemné operácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať