Azylanti dostanú jednorazový príspevok 654 eur, parlament odobril aj vyplácanie integračného bonusu

Ľudia utekajúci pred vojnou na Ukrajine
Príspevok sa bude poskytovať počas šiestich mesiacov. Foto: www.facebook.com/policiaslovakia/

Jednorazový príspevok pre azylantov sa má zvýšiť z 1,5 násobku na trojnásobok sumy životného minima (218,06 eura) pre jednu plnoletú osobu.

Príspevok v rovnakej výške by mal dostať aj cudzinec, ktorému sa poskytla doplnková ochrana. Počíta s tým vládna novela zákona o azyle, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Za jej prijatie hlasovalo 80 poslancov zo 130 prítomných.

Zavádza sa aj poskytovanie nového príspevku pre azylantov a cudzincov, ktorým sa poskytla doplnková ochrana, a to integračného príspevku. Bude sa poskytovať vo výške 1,75-násobku sumy životného minima s tým, že sa budú spoločne posudzovať rodinní príslušníci žijúci v spoločnej domácnosti. Príspevok sa bude poskytovať počas šiestich mesiacov.

Sociálne a psychologické poradenstvo a kurz kultúrnej orientácie zabezpečí podľa schváleného návrhu Ministerstvo vnútra SR aj pre žiadateľov o udelenie azylu na základe ich individuálnych potrieb. Rezort tiež navrol skrátiť lehotu brániacu v prístupe na trh práce pre žiadateľov o udelenie azylu zo súčasných deväť mesiacov od začatia konania na šesť mesiacov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNárodná rada SR