5 najbezpečnejších áut roku 2010

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BMW radu 5
Foto: Euro NCAP

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – V roku 2010 uskutočnila organizácia Euro NCAP 29 nárazových testov. Kia Venga však bola testovaná dvakrát a Seat Alhambra jednoducho prevzala výsledky testu od sesterského Volkswagenu Sharan. Každopádne, 27 testov svedčí o tom, že v Euro NCAP nezaháľajú a poctivo rozbíjajú autá. Minulého roku dostalo až 72 % roztrieskaných áut najvyššie hodnotenie – 5 hviezdičiek, pričom v roku 2009 to bolo až 90 %. Euro NCAP preto v roku 2010 výrazne sprísnilo hodnotenie.

Plný počet hviezdičiek (5) získalo iba také auto, ktoré splnilo predpísané percentuálne plnenie z maximálneho počtu bodov. Nestačil iba dobrý priemer zo všetkých štyroch kategórií. Auto nesmelo v žiadnej kategórii výrazne zaostávať.

Za najdôležitejšiu kategóriu sa považuje Ochrana cestujúcich, ktorá mala v roku 2010 až 50-percentný podiel na výslednej známke. Po 20 % si rozdelili kategórie Ochrana detí a Ochrana chodcov. Asistenčné systémy sa na výslednej známke podieľali desiatimi percentami.

Alfa Romeo Giulietta
Foto: Euro NCAP

Foto: Euro NCAP

Honda CR Z
Foto: Euro NCAP

Foto: Euro NCAP

Kia Sportage
Foto: Euro NCAP

Foto: Euro NCAP

Toyota Verso
Foto: Euro NCAP

Foto: Euro NCAP

Celkovo najúspešnejším vozidlom za minulý rok sa stalo BMW radu 5, ktoré dosiahlo až 90 % bodov z maximálneho počtu. V kategórii kompaktných rodinných vozidiel zvíťazila talianska Alfa Romeo Giulietta. Medzi menšími vozidlami bola zas víťazom Honda CR-Z. Medzi SUV dominovala na Slovensku vyrábaná Kia Sportage a v rámci kategórie MPV zvíťazila Toyota Verso.

Porota tiež ocenila výsledky áut, ktoré dosiahli viac ako 80 % bodov z možného maxima. Medzi ne patrí napríklad Suzuki Swift, Kia Venga, BMW X1, Volkswagen Sharan / Seat Alhambra, ale aj nový Citroën C4.

Naopak, nie veľmi presvedčivo dopadol Citroën Nemo, ktorý získal iba tri hviezdičky. Katastrofálne dopadol aj čínsky Landwind CV9, ktorý získal iba dve hviezdičky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Euro NCAP European New Car Assessment Programme