Austrálska polícia zhabala rekordných 2,7 tony kokaínu ukrytého v plastových nádobách zakopaných na okraji Sydney, oznámili v pondelok vyšetrovatelia. Podľa spoločnej jednotky pre boj s organizovaným zločinom ide o najväčší úlovok kokaínu v dejinách Austrálie.
Polícia uviedla, že zločinecká skupina zo Sydney využila zahraničné plavidlo, ktoré vyložilo drogy v severnom Queenslande, odkiaľ mali byť prepravené na distribúciu do Sydney. Polícia za podozrivú označila loď MV Wealth, ktorú medzičasom zadržali úrady na Šalamúnových ostrovoch.

Poľskí colníci zadržali viac než tonu heroínu ukrytého v zásielke dekoračných tehál
„Vyšetrovanie pôvodu drog pokračuje a budeme spolupracovať s domácimi aj zahraničnými partnermi, aby sme identifikovali zločinecké siete,“ povedal veliteľ austrálskej federálnej polície Stephen Jay.
Hodnota kokaínu, ktorý objavili policajti v piatok v plastových nádobách uložených v podzemných bunkroch, by na ulici presiahla 800 miliónov austrálskych dolárov (takmer 490 miliónov eur).
Tichomorské ostrovné štáty sa v posledných rokoch stali tranzitným bodom pre lukratívne zásielky kokaínu a metamfetamínu smerujúce zo vzdialených regiónov Južnej Ameriky a juhovýchodnej Ázie do Austrálie a na Nový Zéland.
