Arcibiskup Zvolenský ocenil, že sa Slováci mohli rozlúčiť s kardinálom Tomkom na oboch stranách Slovenska (foto)

Jozef Tomko, posledná rozlúčka v Bratislave
Metropolita Bratislavskej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský počas slávenia svätej omše v rámci verejného uctenia pozostatkov zosnulého kardinála Jozefa Tomka v Dóme sv. Martina v Bratislave. Foto: SITA/Branislav Bibel

Rozhodnutie rozdeliť rozlúčku so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom na viacero zastavení, teda Bratislavu a Košice, označil bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský za správne rozhodnutie.

Vzdať úctu kardinálovi tak mohli ľudia v oboch mestách. V Košiciach ich k jeho rakve v dóme prišlo za tri dni približne 10-tisíc. Ako ďalej povedal počas brífingu po skončení pohrebných obradov v Košiciach Zvolenský, kardinál Tomko vždy prinášal svojimi myšlienkami a spôsobmi správania zjednotenie.

Dôstojná rozlúčka s kardinálom

Myslím si, že sme to zjednotenie cítili aj v Bratislave, aj tu v Košiciach. Zjednotil spoločnosť. Bolo spomenuté, že zjednotil veriacich aj neveriacich, medzi veriacimi aj rozličné kresťanské spoločenstvá a aj nekresťanské,“ uviedol bratislavský arcibiskup.

Zároveň poďakoval za to, že Slovenská republika a jej reprezentanti z úcty ku kardinálovi umožnili rýchly presun zomrelého na Slovensko a veľmi dôstojný pohreb. Rovnako aj za to, že si Tomka Slovenská republika uctila, a pri prílete rakvy s jeho pozostatkami na slovenské územie ho privítali aj jej reprezentanti.

Rozlúčiť sa prišlo mnoho Slovákov

„Chcel by som poďakovať aj za to, že kardinál aj za svojho života, aj pred Bohom živý nás vždy pozýva k jednote a nech je to teda taký odkaz chvíľ, ktoré prežívame,“ dodal Zvolenský.

Na utorkovej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa podľa Košickej arcidiecézy zúčastnilo 5,5-tisíc ľudí v chráme, ako aj vonku na priestranstve. Pohrebnú svätú omšu v slovenskom a latinskom jazyku celebroval emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Záverečné pohrebné obrady spojené s prenesením rakvy kardinála viedol košický arcibiskup Bernard Bober. Telo zosnulého kardinála pochovajú v doteraz prázdnej podzemnej krypte v dóme, ako si to sám prial.

Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov. Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominik DukaJozef TomkoStanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie Konferencia biskupov Slovenska (KBS)Košická arcidiecéza