Andy Murray mieri cez Kližanovho premožiteľa do štvrťfinále

Murray

MELBOURNE 20. januára (WEBNOVINY) – Britský tenista Andy Murray zvíťazil v pondelňajšom zápase osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na grandslamových Australian Open v Melbourne nad francúzskym tzv. lucky loserom z kvalifikácie Stéphanom Robertom za 162 minút 6:1, 6:2, 6:7 (6), 6:2.

Zverenec Ivana Lendla Murray napokon v Hisense Arene nepykal za to, že v treťom sete nezužitkoval dovedna štyri mečbaly – dva jednotlivé pri vlastnom podaní v desiatom geme a potom dva od stavu 6:4 v tajbrejku.

Nevynútené chyby

Na víťazné údery bol favorit lepší 48:33, zároveň urobil menej nevynútených chýb (47:56). Nastrieľal 8 es, vyzývateľ si príliš neprospel rovnakým počtom dvojchýb. Britský rekonvalescent po septembrovej operácii chrbtice Murray zvládol 16 z 24 zákrokov pri sieti, premenil polovicu zo 14 brejkbalov.

„Je zábavou pozerať sa na jeho hru, ale už menšou čeliť mu na kurte. Značne mi to skomplikoval, bolo to zradné, posielal mi napospol neortodoxné údery,“ cituje Murrayho agentúra AFP. „Dominoval som v 95 % zápasu a nebyť pätnástich minút, ktoré veru neboli perfektné, označil by som to za skvelý výkon. Bolo mentálne náročné zvládnuť ten nevydarený záver tretieho setu, ale štvrté dejstvo som napokon odohral pomerne v pohode,“ dodal na tlačovej besede Brit, ktorý sa nevyhol ani frustrovanému rozlámaniu rakety.

Obrazom: Najkrajšie momenty z osemfinále Australian Open

Flavia Pennettová
Talianska tenistka Flavia Pennettová počas osemfinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazila nasadenú deviatku Nemku Angelique Kerberovú 6:1, 4:6, 7:5. Foto: SITA/AP

Angelique Kerberová
Nemecká tenistka Angelique Kerberová počas osemfinálového zápasu Australian Open, v ktorom prehrala s Taliankou Flaviou Pennettovou 1:6, 6:4, 5:7. Foto: SITA/AP
David Ferrer
Španielsky tenista David Ferrer počas osemfinálového zápasu Australian Open, v ktorom porazil Nemca Floriana Mayera za 175 minút 6:7 (5), 7:5, 6:2, 6:1. Foto: SITA/AP
Fabio Fognini
Talianska tenista Fabio Fognini počas osemfinálového zápasu Australian Open, v ktorom prehral s favorizovaným Srbom Novakom Djokovičom 3:6, 0:6, 2:6. Foto: SITA/AP
Novak Djokovič
Srbský tenista Novak Djokovič počas osemfinálového zápasu Australian Open, v ktorom hladko zdolal Taliana Fabia Fogniniho 6:3, 6:0, 6:2. Foto: SITA/AP

Dvadsaťšesťročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray si vo štvrťfinále zmeria sily s úspešným z duelu Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-10) – Roger Federer (Švaj.-6).

Úradujúci wimbledonský šampión Murray sa prebojoval do najlepšej osmičky na južnej pologuli piaty raz v rade. V sezónach 2010, 2011 a 2013 si zahral vo finále. Zlatý olympijský medailista z Londýna 2012 sa môže stať v tzv. otvorenej ére prvým hráčom, ktorý dokráča k titulu po troch neúspešných finálových pokusoch. Rusovi Maratovi Safinovi sa to podarilo po dvoch prehrách v zápase o trofej.

Lucky loser

Tridsaťtriročný Robert, 119. v renkingu, v 3. kole premohol Martina Kližana, takisto lucky losera. Bol prvým „LL“ v osemfinále AO v histórii a najstarším tenistom v takejto fáze pri rieke Yarra od sezóny 2005, keď sa to vo veku 34 rokov a 276 dní podarilo Američanovi Andremu Agassimu.

Dovedna dvojnásobný šampión na úrovni veľkej štvorky Murray je vo svojom 18. štvrťfinále na Majors. Z aktívnych hráčov ich majú viac na konte iba Federer (40 pred svojím pondelňajším osemfinále), Srb Novak Djokovič a Španiel Rafael Nadal (po 26).

Víťaz 28 turnajov na hlavnej profesionálnej scéne Murray dosiahol aspoň štvrťfinále na 12. grandslamovom turnaji, na ktorom štartoval. Pre zranenie chrbta vynechal vlaňajší parížsky Roland Garros.

Murray naposledy prehral s renkigovo nižšie postaveným súperom od Roberta v marci 2011 v kalifornskom Indian Wells, kde ho prekonal domáci Donald Young, vtedy 143. v hodnotení. Brit má proti „lakáčom“ na úrovni Tour skóre 10:1. Predvlani v Cincinnati ho zaskočil Francúz Jérémy Chardy. Murray ťahá šnúru 13 úspechov proti francúzskym hráčom práve od spomenutého nezdaru s Chardym. Proti Federerovi ma štatistiku 11:9, nad Tsongom vedie 8:1.

Dvojhra mužov – 4. kolo (osemfinále):

Andy Murray (V. Brit.-4) – Stéphane Robert (Fr.) 6:1, 6:2, 6:7 (6), 6:2 za 162 minút

Viac k osobe Andy MurrayDonald YoungJérémy ChardyJo-Wilfried TsongaNovak DjokovičRafael NadalRoger Federer