Andruskó trvá na výpovedi svedkov, ktorí však na súd v daňovej kauze neprišli 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Odsúdený Zoltán Andruskó (vpravo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Mestský súd Bratislava I odročil pondelkové pojednávanie v daňovej kauze Zoltána Andruskóa známeho z kauzy vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka na 20. decembra. Dôvodom je, že sa nedostavil ani jeden z dvoch predvolaných svedkov, ktorých navrhol vypočuť obžalovaný.

Krátenie dane a poistného

„Obaja svedkovia boli volaní poštou aj mailom,“ skonštatovala predsedníčka senátu Zuzana Bartalská. Andruskó, ktorého na pojednávanie predviedla eskorta z výkonu trestu, však uviedol, že na ich výsluchu trvá.

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu.

Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Vynesenie verdiktu v tomto prípade sa očakávalo už na prelome rokov 2021/2022.

Výsluch viacerých svedkov

Andruskó, ktorý sa predtým na pojednávaniach nezúčastňoval, však začiatkom roka 2022 prejavil záujem vypovedať a navrhol tiež výsluch viacerých svedkov.

Ján M. sa na pojednávaní zúčastňoval od začiatku, na súd však chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje.

Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu Zuzana Bartalská už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Vražda novinára Jána Kuciaka

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi.

Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom,  Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Marianom Kočnerom.

Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi. Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia.

S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom.

Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok. Rovnako svedčil aj v prípade prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicMarián KočnerMaroš ŽilinkaMiroslav MarčekPeter ŠufliarskyTomáš SzabóZoltán AndruskóZuzana Bartalská
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR