Američania vinia Čínu za pandémiu COVID-19. Olej do ohňa najnovšie prilial šéf FBI

Covid 19, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) je presvedčený, že koronavírus spôsobujúci COVID-19 „s najväčšou pravdepodobnosťou“ pochádza z „laboratória spravovaného čínskou vládou“. Pre televíziu Fox News sa tak vyjadril riaditeľ FBI Christopher Wray. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Laboratórna nehoda

FBI už nejaký čas predpokladá, že za pôvodom pandémie je najpravdepodobnejšie možná laboratórna nehoda,“ povedal v rámci prvého verejného potvrdenia dosiaľ utajeného hodnotenia FBI, odkiaľ prišiel pandemický vírus.

Wrayovo vyjadrenie prišlo len deň po tom, ako americký veľvyslanec v Číne vyzval krajinu, aby bola „úprimnejšia“ v súvislosti s pôvodom covidu. Wray v utorkovom rozhovore skonštatoval, že Čína „robí všetko, čo sa dá, aby prekazila a zmiatla“ akékoľvek snahy o identifikáciu zdroja globálnej pandémie. „A to je nešťastné pre všetkých,“ uviedol.

Čína teóriu o laboratórnom úniku odmieta a označuje ju za ohováranie.

Čína odmietla správy médií

Niektoré štúdie naznačujú, že vírus v čínskom Wu-chane preskočil na ľudí zo zvierat, pričom sa tak pravdepodobne stalo na tamojšom mokrom trhu. Ten sa nachádza asi 40 minút jazdy autom od významného laboratória Wu-chanského inštitútu virológie, ktorý robil výskum koronavírusov.

Iné americké agentúry tiež dospeli k odlišným záverom ako FBI, pričom konštatovali rôzny stupeň istoty o svojich zisteniach.

Čínska vláda sa zatiaľ nevyjadrila k Wrayovým komentárom, no v pondelok odmietla správy médií, podľa ktorých americké ministerstvo energetiky s „nízkym presvedčením“ konštatovalo, že pandémia sa zrejme začala únikom z laboratória. Predtým sa rezort vyjadril, že si nie je istý pôvodom vírusu.

Utajená správa

O záveroch ministerstva ako prvý cez víkend informoval Wall Street Journal, ktorý uviedol, že utajená správa je založená na nových zisteniach a je uvedená v aktualizovanej verzii dokumentu z roku 2021.

Peking tiež pripomenul správu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2021, podľa ktorej je teória o úniku z laboratória „extrémne nepravdepodobná“. „Isté strany by mali prestať omieľať naratív o ‚úniku z laboratória‘, prestať očierňovať Čínu a prestať politizovať hľadanie pôvodu,“ skonštatovala hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

Vyšetrovanie WHO

Vyšetrovanie WHO pritom v čase jeho zverejnenia vyvolalo rozsiahlu kritiku a generálny riaditeľ organizácie medzičasom vyzval na ďalšie skúmanie s tým, že „zostávajú otvorené všetky hypotézy a vyžadujú si ďalšie skúmanie“.

Hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady John Kirby v pondelok informoval, že prezident Joe Biden podporuje „snahu naprieč celou vládou“ o odhalenie počiatkov covidu, no dodal, že Spojené štáty stále nedosiahli jasný konsenzus o tom, čo sa stalo. „Ešte tam jednoducho nie sme. Ak budeme mať niečo, čo bude pripravené na informovanie amerického ľudu a Kongresu, spravíme to,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christopher WrayJoe BidenJohn Kirby
Firmy a inštitúcie FBI Federal Bureau of InvestigationSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)