Aktualizované: Agrokomplex podivne predáva kastieľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kaštieľ Malanta
Agrokomplex hľadá nového majiteľa pre národnú kultúrnu pamiatku. Kaštieľ Malanta je vraj prebytočným majetkom. Foto: koláž WbN/nitrianskehrnciarovce.sk/SITA

NITRA 5. januára (WebNoviny.sk) – Kaštieľ sa nachádza približne tri kilometre od Nitry v Dolnej Malante, ktorá patrí do katastrálneho územia Nitrianske Hrnčiarovce. Minimálna cena za nehnuteľnosť je znalcom stanovená na 933 000 eur bez DPH, Agrokomplex kaštieľ ponúka za sumu minimálne 935 500 eur. Kritériom pre posudzovanie súťaže bude najvyššia ponúknutá cena.

Súťažné návrhy môžu záujemcovia poslať do 15. januára na adresu vyhlasovateľa súťaže, pričom obálky otvoria 18. januára. Ako sa píše v podmienkach tendra, „účastník súťaže je povinný zložiť finančnú zábezpeku vo výške 100 000 eur prevodom na účet vyhlasovateľa súťaže do 9. januára“.

Agrokomplex
Foto: printscreen www.ropk.sk

Kaštieľ patrí štátu

Zriaďovateľom štátneho podniku Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra je Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR.

Keďže Kaštieľ Malanta patrí štátu, mala by byť obchodná verejná súťaž o predaji v registri ponúkaného majetku štátu na stránke štátnych predajov majetku www.ropk.sk. Žiaden údaj sa tam však nenachádza a podľa informácií na stránke je register „jediným miestom, kde sa správcovia majetku štátu a záujemcovia môžu dozvedieť o ponúkanom majetku štátu a prejaviť o neho záujem“.

Nanajvýš podozrivé je i to, že súťaž bola vyhlásená práve počas dovolenkového obdobia, keď sa ľudia popri oddychovaní o dianie veľmi nezaujímajú, čím sa výrazne limituje jej dosah. Na obhliadku predávaných priestorov mali záujemcovia iba dva dni.

V druhý oficiálny deň obhliadky bol však kaštieľ zatvorený. Prípadní záujemcovia si mohli pozrieť iba priestory areálu, bez možnosti nahliadnutia do vnútorných priestorov budovy. Podľa znaleckého posudku k predaju, v ktorom sa uvádzajú všetky výmery areálu, priľahlých budov a aj ich ceny, sa kaštieľ predáva bez umeleckých predmetov a hnuteľných vecí k nemu prislúchajúcich —->

VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V TOMTO ČlÁNKU – POZRITE SI AJ ZNALECKÉ POSUDKY.

.

Agrokomplex
Informácie o súťaži sa okrem stránky Agrokomplexu objavili aj v Hospodárskych novinách.

Informácie o súťaži sa okrem stránky Agrokomplexu objavili aj v Hospodárskych novinách, avšak nie sú uverejnené na žiadnom realitnom webe.

Tento postup nie je práve najtransparentnejší s ohľadom na to, že na niekoľkých realitných weboch sa nachádza ponuka na predaj pozemku, ktorý pod štátny podnik spadá. Rovinatý pozemok sa dokonca nachádza priamo v areáli Agrokomplexu, v zastavanom území, ktorý sa podľa inzerátu dá využiť napríklad na golf či ranč.

Agrokomplex
Foto: printscreen inzerát Bazoš

Agrokomplex vlani predával aj kolibu

K podobnému prípadu s predajom majetku Agrokomplexu došlo minulý rok v lete. V tom čase štátny podnik predával viacero objektov, medzi nimi aj oravskú kolibu, ktorú ponúkali za minimálnu cenu 11 600 eur. Predala sa za približne 20 000 eur. Na predkladanie ponúk mali záujemcovia iba dva týždne, na obhliadku len jeden deň.

Pri minuloročnom predaji išlo podľa Agrokomplexu a Ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR o prebytočný majetok, preto ho nedali na prenájom.

Obrazom: Koliba, ktorú Agrokomplex predával

Ceny nehnuteľností boli podľa vtedajšieho riaditeľa Agrokomplexu Františka Ďurkoviča stanovené na základe trhovej ceny s prihliadnutím na všeobecnú hodnotu a náklady spojené s predajom. Za 20-tisíc eur by si človek bežne nekúpil ani pozemok, nie to ešte celú chatu.

František Ďurkovič, Eduard Krcho
Foto: koláž WbN – SITA Foto: koláž WbN - SITA

Kaštieľ Malanta

je klasicistický kaštieľ, ktorý slúžil ako letné sídlo panstva a v priebehu rokov ho vlastnili viaceré rodiny. V rokoch 1976 – 1982 schátranú budovu obnovili na reprezentačné účely Agrokomplexu.

Park kaštieľa je doplnený fontánou so sochou ženy od sochára Jána Kulicha, pieskovcovým reliéfom Láska od sochára Rudolfa Pribiša a viacerými drobnými plastikami. Dve sochy Pomóny (ochrankyne úrody) sú od Tibora Bártfaya.

Kaštieľ Malanta
Foto: Facebook Juraj Juríček

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Agrokomplex