Aktivisti o nedostatkoch novely stavebného zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavba
dom

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Združenie Via Iuris – Centrum pre práva občana upozorňuje, že návrh nového stavebného zákona, o ktorom majú poslanci rokovať vo štvrtok vo výboroch Národnej rady SR, by umožnil v navrhovanej podobe znovu stavať bez toho, aby sa o tom občania bývajúci v okolí plánovaných stavieb dozvedeli. „Znovu sa tak budú môcť opakovať absurdné prípady, keď sa občania dozvedia o nových stavbách v ich susedstve až vtedy, keď sa začne so stavebnými prácami a keď sa už nič nedá robiť. Znova budú stavebné povolenia zverejňované iba na úradnej tabuli úradu, vzdialenej kilometre od bydliska občanov, ktorú bežný občan nemá šancu neustále sledovať. Znovu bude môcť byť verejnosť obchádzaná,“ skonštatoval právnik spolupracujúci so združením Via Iuris – Centrum pre práva občana Peter Wilfling o vládnom návrhu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Združenie zaslalo poslancom pozmeňujúce návrhy a vyzvalo i ministerstvo výstavby, aby si tieto návrhy osvojili.

Ak nebudú prijaté pozmeňujúce návrhy smerujúce k posilneniu informovanosti občanov, podľa Wilflinga bude zákon umožňovať manipulácie a podvody. „Nový zákon je navyše vo viacerých ustanoveniach v rozpore s predpismi Európskej únie,“ tvrdí právnik. Ako ďalej dodal, v minulosti sa mnohokrát stalo, že oznam o začatí stavebného konania alebo rozhodnutie o povolení stavby boli zverejnené iba na úradnej tabuli úradu vzdialenej niekoľko kilometrov od bydliska občanov, ktorí sa tak o stavbe dozvedeli neskoro a nemohli sa k nej vyjadriť. Ako uviedol Wilfling, združenie Via Iuris preto navrhuje prijať k novému stavebnému zákonu viaceré pozmeňujúce návrhy, ktoré smerujú k posilneniu informovania občanov o umiestňovaní a povoľovaní stavieb. Jedným z nich je aj zverejnenie informácií o plánovaných stavbách na internete či na budovách v blízkosti plánovanej stavby.

Pozmeňujúce návrhy k Stavebnému zákonu podporuje aj 18 organizácií zaoberajúcich sa ochranou životného prostredia – Asociácia strážcov chránených území Slovenska, Pre prírodu z Trenčína, Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, Spoločnosť pre trvalo udržateľný život SR, Združenie ochranárov Pčola zo Starej Ľubovne, CEA z Trenčína, CEPTA, Dubnická environmentálna skupina, Nadácia Ekopolis z Banskej Bystrice, bratislavská Nádej pre Sad Janka Kráľa, Ochrana dravcov na Slovensku, Klub Strážov z Považskej Bystrice, Brečtan z Nového Mesta nad Váhom, bratislavské Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, Regionálne environmentálne centrum pre strednú a východnú Európu – REC Slovensko z Bratislavy, Priatelia Zeme – SPZ z Košíc, Lesoochranárske zoskupenie VLK a SOSNA z Košíc.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Via Iuris