Aj vo svete technológií je všetko o ľuďoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Image006.jpg
Otomar Sláma. Foto: Archív Otomar Sláma

O úspešnom príbehu Charles University Innovations Prague (CUIP), dcérskej spoločnosti Karlovej univerzity – najprofitujúcejšej akademickej spin-off spoločnosti v Česku, sme hovorili s predsedom jej správnej rady Otomarom Slámom. Uznávaný odborník so skúsenosťami aj zo súkromného sektora, ktorý ako druhý človek v Českej republike získal prestížny certifikát RTTP (Registered Technology Transfer Professional) od globálnej aliancie ATTP, bude na konferencii Jarná ITAPA 2023 jedným zo spíkrov diskusie na tému Budovanie inovačného ekosystému.

Čo bolo podstatným medzníkom v príbehu komerčne najúspešnejšej spin-off spoločnosti Karlovej univerzity a čo ju vynieslo medzi top spoločnosti svojho druhu na českom trhu?

Odvážim sa tvrdiť, že úspech našej spoločnosti podmienili dva aspekty. Po prvé, že sme boli v správnom čase na správnom mieste. Po druhé, šťastie praje pripraveným a my sme boli pripravení. Na začiatku pandémie sme prišli s riešením na testovanie COVID-19. Zároveň sa nám hneď na začiatku podarilo dať dokopy kompetentných a skúsených členov tímu, ktorí projekt zrealizovali. V tom istom okamihu sme mali dokončený a odskúšaný inovatívny systém transferu technológií z univerzity cez 100% vlastnenú dcérsku spoločnosť. Úspech tak na seba nenechal dlho čakať.

Spomínate prenos výsledkov vedy a výskumu do praxe. Aká je v Českej republike situácia a ako sa darí českým vedeckým inštitúciám v porovnaní s vyspelými západnými krajinami?

Česká republika rovnako ako ďalšie krajiny bývalého východného bloku zatiaľ nedosahuje štatistické ukazovatele popredných západných inštitúcií ako Oxfordská univerzita, Cambridgeská univerzita, Katolícka univerzita v Lovani či notoricky známe transferové „stars“ z Izraela. Je to dané tým, že história moderného technologického transferu sa na západe začala už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kým v Českej republike zaznamenávame iba druhú dekádu systematických snáh o rozvoj tohto odvetvia. Dobrou správou však je, že sa máme kde inšpirovať a od koho učiť. Vďaka tomu sa nám i ďalším krajinám strednej a východnej Európy darí rýchlo zlepšovať.

Čo je v oblasti technologického transferu najdôležitejšie? Je na ceste k ďalším potenciálnym užívateľom alfou a omegou komercializácia výsledkov vedy a výskumu?

Všetko sa začína kvalitným výsledkom vedy a výskumu. Bez kvalitnej inovácie to jednoducho nejde, to je úloha našich výskumníkov a výskumníčok. Druhým nevyhnutným aspektom je kvalitný proces technologického transferu. Môžete mať kvalitný výstup, avšak kým sa o ňom nikto nedozvie, kým nepresvedčíte investorov o jeho kvalite alebo kým ho univerzita neumožní transferovať, nenájde svoje uplatnenie. Technologický transfer je disciplína sama o sebe, rovnako ako akýkoľvek iný odbor. Je preto dôležité mať v inštitúcii odborníkov na túto problematiku.

Karlova univerzita je inšpiratívnym príkladom toho, ako sa to dá. Posúvate vašu skúsenosť ďalej prostredníctvom akéhosi návodu? Je o vašu skúsenosť či best practices záujem doma alebo niekde v zahraničí?

Na Karlovej univerzite a v rámci jej dcérskej spoločnosti Charles University Innovations Prague, ktorá transfer realizuje, sme presvedčení, že zdieľať dobrú prax je dôležité. Ja a môj tím sme v kontakte s množstvom českých vysokých škôl a výskumných organizácií. Som tiež konzultantom ministerky vedy, výskumu a inovácií Českej republiky. V rámci zahraničného zdieľania skúseností som členom svetovej transferovej aliancie ASTP, pre ktorú tiež pravidelne lektorujem – rukami mi prešli poslucháči z dvadsiatich krajín sveta. Aktuálne mám možnosť spolupracovať s Centrom vedecko-technických informácií SR. O možnostiach spolupráce som už diskutoval aj s rektorkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a čoskoro sa chystám aj na ďalšie slovenské inštitúcie, ktoré budú mať o dobrú prax záujem.

Celý rozhovor s Otomarom Slámom nájdete tu.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať