Szlovákiai Bírák Szövetsége: Féltik függetlenségüket
A Szlovákiai Bírák Szövetsége az igazságügyet érintő, javasolt törvénymódosításokról csak azok áttanulmányozása után mond véleményt. Álláspontja szerint az igazságügyi tárca nem tárgyalt a Szövetséggel a módosításokról, holott erre együttműködési szerződés kötelezi.
POZSONY (BRATISLAVA) augusztus 30 (WEB-NOVINY) – A Szlovákiai Bírák Szövetsége az igazságügyet érintő, javasolt törvénymódosításokról csak azok áttanulmányozása után mond véleményt. „A rendelkezésre álló információk szerint a bíróság jogállásának lényeges megváltoztatásáról van szó, és a végrehajtó hatalom aránytalan megerősödéséről a bírói hatalom rovására” – jelentette ki a Szlovákiai Bírák Szövetségének alelnöke, Táňa Veščičiková. Egyúttal arra figyelmeztetett, hogy a tárca a bíróságot érintő módosításokat a nélkül dolgozta ki és terjesztette elő, hogy azokat megtárgyalta volna a SZBSZ-vel. „Annak ellenére, hogy erre együttműködési szerződés kötelezi” – tette hozzá.
Lucia Žitňanská intézkedéseiben javasolja, hogy a bírói döntések kerüljenek fel az internetre, a bírói helyekre kiírt versenypályázatok és a bírói vizsgák legyenek nyilvánosak, szüntessék meg a bírói jutalmakat. „A rendszer hiányosságait akarjuk felszámolni, és olyan változásokat javaslunk, amelyek csökkentik a megfélemlítést, a korrupciót, korlátozzák a miniszter és a bíróságok elnökeinek önkényeskedését. Elvágjuk a szálakat, amelyek nem kívánt befolyást gyakoroltak a bírákra, és veszélyeztetik függetlenségüket a döntések meghozatalakor”- mondta korábban a miniszter.
Lucia Žitňanská igazságügyi miniszter a változtatásokat három kategóriába sorolta. Az elsőbe az igazságszolgáltatás nyilvánosság általi ellenőrzését sorolta, a másodikba a belső korrupció és a bírák befolyásolásának felszámolását, a harmadikba pedig a bíróságok függetlenségének megerősítését. A cél garantálni a bírák részrehajlás nélküli döntéseit a peres ügyekben. A törvénytervezeteket már tárcaközi egyeztetésre utalta át a minisztérium.
Az igazságügyminiszter nem tételez fel a koalíciós partnerek részéről alapvető kifogásokat a törvénytervezet ellen. A bírák részéről azonban vitára számít, és kész elfogadni minden olyan változtatást, amely a belső korrupció megfékezését és az igazságszolgáltatás nyitottabbá válását szolgálja. Javaslatai, mint mondta, a kormányprogramból erednek.
(SITA)