8 prekvapujúcich faktov o našej planéte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Planeta 2.jpg

Myslíme si, že našu planétu Zem dokonale poznáme, ale opak je pravdou. Ešte stále existuje veľa zaujímavostí, o ktorých mnohí z nás pravdepodobne nikdy nepočuli. Tu je niekoľko prekvapivých faktov.

Mount Everest nie je najvyššou horou na svete

Havajská Mauna Kea má nadmorskú výšku 4.205 m. Najväčšia časť sopky však leží pod hladinou mora. Takže ak sa meria od základne po vrchol, Mauna Kea je vysoká 10 203 m, čo je o 1355 m vyššie ako Mount Everest.

Mount everest.jpg

Zemská atmosféra má hranice

Linka Kármán je medzinárodne uznávanou hranicou, ktorá leží v nadmorskej výške 100 km. Hoci zemská atmosféra končí oveľa vyššie, táto hranica bola uznaná Svetovou federáciou leteckých športov ako hranica medzi atmosférou a vesmírom.

Hranice atmosfery.jpg

Mesiac bol kedysi súčasťou Zeme

Švédski vedci naznačujú, že asi pred 4,36 miliardami rokov sa planéta Zem zrazila s predpokladaným planetárnym hmotným objektom Theia, čo viedlo k vytvoreniu jediného trvalého prirodzeného satelitu Zeme.

Mesiac.jpg

Za 250 miliónov rokov sa kontinenty zjednotia

Ako vieme, Pangea, superkontinent, ktorý existoval pred 335-175 miliónmi rokmi, sa rozdelil na dva rôzne kontinenty – Lauráziu i Gondwanu. Neskôr došlo k ďalšiemu deleniu a vzniklo všetkých sedem kontinentov.

Vedci však veria, že kontinenty sa znova zoskupia za 250 až 300 miliónov rokov a stanú sa jediným superkontinentom nazvaným Pangea Ultima.

Kontinenty.jpg

Väčšina našej planéty vždy leží v tme

Ako vieme, svetový oceán zaberá 71% povrchu našej planéty. Hĺbka vody, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu nie je viac ako 200 m, takže zvyšok vody je trvale v tme. Preto väčšina našej planéty spočíva v tme kedykoľvek počas dňa.

Planeta.jpg

Najstarší chrám na svete je starý asi 12 000 rokov

Göbekli Tepe, najstarší známy chrám, ktorý sa nachádza v južnom Turecku. Výskumníci sa domnievajú, že rezbárske práce na stĺpoch dokazujú, že zhruba pred 11 000 rokmi došlo k náhlemu poklesu teploty na našej planéte.

Chram.jpg

Najsuchšie miesto na Zemi sa nachádza v Antarktíde

Všeobecne sa verí, že najsuchším miestom na Zemi je púšť Atacama v Čile, ktorá už tisíce rokov nezažila zrážky. Ale v McMurdo Dry Valleys v Antarktíde nepršalo už takmer 2 milióny rokov. Vietor tu môže dosiahnuť rýchlosť 320 km / h.

Planeta 1.jpg

Sladká voda predstavuje iba 3% všetkej vody na Zemi

V oceánoch a moriach je 97% zemskej vody, ale je to slaná oceánska voda, ktorá nie je vhodná na pitie. Zvyšných 3% celkovej sladkej vody sa nachádza v ľadovcoch (70%) a v Bajkalskom jazere (20%).

Sladka voda.jpg

www.brightside.me

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať