Prezident Kiska by sa nemal vyhovárať a mal by vymenovať časť sudcov ústavného súdu, tvrdí Kollár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Boris Kollár, Andrej Kiska
Zľava: Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a prezident SR Andrej Kiska. Foto: archívna, SITA

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska môže menovať časť zo zvolených ôsmich kandidátov na post ústavných sudcov. Uviedol to predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár s tým, že pokiaľ Kiska nevymenuje žiadneho uchádzača, bude to jeho hanba.

Tretie kolo voľby sudcov

Kollár verí, že Národná rada SR na tretí pokus opäť zvolí ďalšiu časť chýbajúcich sudcov. V súčasnosti sú na košickom súde iba štyria sudcovia z trinástich, na funkčné plénum je potrebný minimálny počet sedem.

„Ja si myslím, že ak má pán prezident plné ústa ústavnosti, nemá čakať a vyhovárať sa na nekompletný počet kandidátov. Potrebujeme jednoducho, aby mohlo zasadnúť plénum ústavného súdu,“ povedal Kollár. Prezident Andrej Kiska sa má k svojmu ďalšiemu postupu v tejto otázke vyjadriť v pondelok.

Národnú radu SR čaká na májovej schôdzi tretie kolo voľby sudcov. Na prvý pokus vo februári nebol zvolený žiaden kandidát, poslanci v opakovanej aprílovej voľbe zvolili ôsmich uchádzačov o najcennejší sudcovský talár. Oprávnené inštitúcie či jednotlivci môžu opakovane predložiť svoje nominácie v pondelok do 16:00.

Musí konať

Podľa Kollára má Kiska v prípade sudcov konať. „Dnes tú zodpovednosť musí prebrať a konať. Ak nevymenuje nikoho, bude to jeho hanba,“ dodal Kollár. Líder Sme rodina nevylúčil ani možnosť, že pred ďalšou voľbou bude jeho hnutie rokovať aj s koalíciou.

„Ak budeme oslovení koalíciou, sadneme za stôl a budeme rokovať, ale myslím si, že teraz je to na pánovi prezidentovi,“ doplnil. Kollár verí, že v tretej voľbe budú zvolení ďalší sudcovia. Na riadny chod Ústavného súdu SR je potrebných 13 sudcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaBoris Kollár
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris Kollár