Zomrel Robert Mugabe, prvý prezident Zimbabwe po získaní nezávislosti

Robert Mugabe
Zomrel bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Foto: archívne, SITA/AP

Vo veku 95 rokov zomrel prvý líder Zimbabwe po získaní nezávislosti tejto africkej krajiny Robert Mugabe. Skonal po pretrvávajúcich zdravotných problémoch, potvrdila pre britský spravodajský portál BBC jeho rodina. Po tom, ako v Zimbabwe 37 rokov vládol tvrdou rukou, zbavil Mugabeho moci až vojenský prevrat v novembri 2017.

Šikovný vyjednávač

Mugabe sa narodil 21. februára 1924 vo vtedajšej Rodézii. Po kritike tamojšej vlády ho v roku 1964 bez súdu uväznili na viac ako desaťročie. V roku 1973, zatiaľ čo bol stále vo väzení, ho vybrali za predsedu Afrického národného zväzu Zimbabwe (Zanu), ktorého bol zakladajúcim členom.

Po prepustení z väzenia zastával militantný postoj, odišiel do Mozambiku, odkiaľ riadil guerillové útoky do Rodézie. Bol tiež považovaný za šikovného vyjednávača.

Zrušil úrad premiéra

Politická dohoda o ukončení krízy vyústila až do novej nezávislej Republiky Zimbabwe a prvých volieb v roku 1980. Tie vyhral Mugabe a stal sa premiérom bývalej britskej kolónie. Úrad premiéra v roku 1987 zrušil, aby sa stal prezidentom.

Jeho prvé roky vlády oceňovali pre zväčšovanie prístupu majoritného černošského obyvateľstva k zdravotníckym službám a vzdelaniu. Jeho kontroverzná pozemková reforma však vyvolala ekonomický kolaps a neskoršie roky jeho vlády poznačili porušovanie ľudských práv a korupcia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Mugabe