Zomrel Peter Liba, významný literárny vedec a kulturológ

Sviečka, úmrtie
Foto: ilustračné, www.thinkstock.com

Vo veku 89 rokov zomrel v piatok 25. septembra významný slovenský literárny vedec a kulturológ európskeho významu Peter Liba. Informuje o tom Matica slovenská na svojej webovej stránke.

Peter Liba

…sa narodil 27. júna 1931 v obci Klenov v Prešovskom okrese. Po absolvovaní univerzitných štúdií v Bratislave pôsobil v rokoch 1957 až 1972 v Matici slovenskej v Martine, kde sa zaradil medzi vedúce vedecké a teoretické osobnosti v oblasti slovenskej národnej bibliografie. Bol zostavovateľom monumentálnej bibliografickej práce Vydavateľské dielo Matice slovenskej 1863 – 1953 a základnej monografie Čítanie starých otcov.

Od roku 1972 prednášal na Katedre slovenského jazyka a literatúry a neskôr na Katedre kulturológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Stal sa spoluzakladateľom a vedúcim predstaviteľom nitrianskej školy literárnej komunikácie, ktorá dosiahla svetovú úroveň.

Podobne inicioval vznik a zavedenie odboru kulturológia na Slovensku. Publikoval početné práce a štúdie, ktoré predstavujú vrchol slovenského literárnovedného a kulturologického bádania a začleňujú sa do širšieho európskeho kontextu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Liba
Firmy a inštitúcie MS Matica slovenskáUKF Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre