Zosnulý kontroverzný kardinál Pell nebude mať štátny pohreb, vraj si ho nezaslúži

Vatican Obit Benedict XVI
Austrálsky kardinál George Pell stojí vedľa tela zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. ležiaceho vo vnútri Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, utorok 3. januára 2023. Foto: SITA/ Gregorio Borgia
  • aktualizované 12. januára o 12:14

Vo veku 81 rokov zomrel v utorok v Ríme kardinál George Pell. Niekdajší hlavný finančný poradca pápeža Františka strávil 404 dní v samoväzbe v rodnej Austrálii, kde čelil obvineniam zo sexuálneho zneužívania detí, až kým nezvrátili jeho odsúdenie.

Pell utrpel smrteľné srdcové komplikácie po operácii bedra, informoval arcibiskup Peter Comensoli, Pellov nástupca na poste arcibiskupa Melbourne. Kardinál bol v Ríme, kde sa minulý týždeň zúčastnil na pohrebe emeritného pápeža Benedikta XVI.

Jeho dopad na život cirkvi

Podľa katolíckeho arcibiskupa v Sydney Anthonyho Fishera bola Pellova smrť šokom. Jeho dopad na život cirkvi v Austrálii a mimo nej pritom podľa neho posúdia historici, no „bol značný a bude dlhotrvajúci“.

Zádušnú omšu za Pella podľa Fishera odslúžia v bazilike sv. Petra vo Vatikáne a následne jeho telo prevezú do Austrálie, kde sa uskutoční pohrebná omša a pochovajú ho v krypte v katedrále Panny Márie v Sydney. Pell, bývalý arcibiskup Melbourne a Sydney, sa stal tretím najvyšším predstaviteľom Vatikánu, keď ho pápež František v roku 2014 poveril reformou vatikánskych financií.

V roku 2017 sa však vrátil do Austrálie s cieľom očistiť svoje meno v súvislosti s obvineniami zo sexuálneho obťažovania z čias, keď bol arcibiskupom.

404 dní v samoväzbe

Okresný súd v štáte Viktória ho najprv odsúdil za zneužívanie dvoch 13-ročných chlapcov v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Pell následne strávil 404 dní v samoväzbe, no v roku 2020 ho najvyšší súd jednomyseľne zbavil obvinení.

Austrálska kráľovská komisia tiež odhalila, že Pell vedel o zneužívaní detí kňazmi v sedemdesiatych rokoch, no nepodnikol potrebné kroky. On však reagoval, že ho toto zistenie prekvapilo a nie sú na to dôkazy.

Pell, spolu s melbournskou arcidiecézou, čelil v Austrálii aj civilnému sporu, ktorý bude podľa právnikov pokračovať aj po jeho smrti proti jeho pozostalosti. V tomto prípade podal žalobu otec niekdajšieho miništranta, ktorý tvrdil, že ho Pell sexuálne zneužíval. Otec tvrdí, že v dôsledku zneužívania jeho syna, ktorý v roku 2014 zomrel na náhodné predávkovanie, trpí psychickými následkami.

Zbavenie obvinení

Austrálsky kardinál George Pell, ktorého najprv odsúdili za sexuálne zneužívanie detí a neskôr zbavili obvinení, nebude mať vo svojom rodisku štátny pohreb. Úrady totiž nechcú rozrušiť obete zneužívania, konštatoval premiér austrálskeho štátu Viktória, informuje spravodajský portál BBC.

Niekdajší hlavný finančný poradca pápeža Františka zomrel v utorok v Ríme vo veku 81 rokov. Bol najvyššie postaveným predstaviteľom katolíckej cirkvi v Austrálii a vôbec najvyšším klerikom, ktorého uväznili za sexuálne zneužívanie detí.

V Austrálii je zvykom, že významné osobnosti verejného života majú štátne pohreby. Premiér Viktórie, kde sa kardinál Pell narodil a strávil asi polovicu svojej kariéry, oznámil, že v jeho prípade sa tam taký pohreb konať nebude.

„Neviem si predstaviť nič, čo by mohlo žijúce obete viac rozrušiť,“ povedal Daniel Andrews vo štvrtok novinárom a dodal tiež, že je nepravdepodobné, že sa on sám zúčastní na pohrebe duchovného.

Predstavitelia Nového Južného Walesu, kde kardinál pôsobil ako arcibiskup Sydney, takúto poctu podľa miestnych médií tiež odmietli a austrálsky premiér Anthony Albanese odmietol odpovedať na otázku, či sa zúčastní na kardinálovom pohrebe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anthony AlbaneseGeorge Pell