Zomrel frontman britskej kapely Motörhead Lemmy Kilmister

Zomrel frontman britskej kapely Motörhead Lemmy Kilmister
Foto: SITA/AP

Londýn 29. decembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 70 rokov zomrel v pondelok frontman anglickej heavymetalovej kapely Motörhead Lemmy Kilmister. Smutnú správu, ktorú ako prvý na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zverejnil rozhlasový moderátor a jeho dlhoročný priateľ Eddie Trunk, neskôr potvrdili zostávajúci členovia skupiny prostredníctvom sociálnej siete Facebook. „Neexistuje jednoduchý spôsob, ako to povedať… náš úžasný, šľachetný priateľ Lemmy dnes zomrel po krátkom boji s extrémne agresívnou rakovinou,“ napísali s tým, že spevák a basgitarista sa o chorobe dozvedel len 26. decembra. Hudobník, ktorý žil v Los Angeles, skonal doma v kruhu rodiny.

„Nedokážeme vyjadriť šok a smútok, na to nie sú slová. Viac povieme v nasledujúcich dňoch,“ doplnili a zároveň vyzvali fanúšikov a fanúšičky, aby si nahlas pustili Lemmyho hudbu, Motörhead a Hawkwind, podelili sa o svoje príbehy a oslavovali život, pretože tak by si to Lemmy želal. Na záver pripojili link na facebookovú stránku venovanú jeho pamiatke www.facebook.com/lemmykilmisterforlife, kde môžu vyjadriť sústrasť a podeliť sa so spomienkami na hudobníka. Muzikanti sa mali 17. februára predstaviť v bratislavskej Aegon Aréne Národného tenisového centra (NTC).

Ian Fraser „Lemmy“ Kilmister

sa narodil 24. decembra 1945 v anglickom meste Stoke-on-Trent. V roku 1972 sa pridal ku skupine Hawkwind, z ktorej ho v roku 1975 vyhodili. S gitaristom Larrym Wallisom a bubeníkom Lucasom Foxom následne založili novú kapelu Bastard. Tento názov neskôr Lemmy zmenil na Motörhead – podľa poslednej piesne, ktorú napísal pre Hawkwind. Skupina má na konte 22 štúdioviek, z ktorých posledná Bad Magic vyšla v auguste 2015. Medzi ich najznámejšie skladby patria Motorhead, Ace Of Spades, Overkill, Bomber či Iron Fist. Motörhead sa umiestnili na 26. priečke v rebríčku 100 najlepších hardrockových interpretov histórie podľa televízie VH1. Aktuálnu zostavu kapely spolu s Lemmym tvorili Phil „Wizzö“ Campbell (gitara, vokály) a Mikkey Dee (bicie).

Reakcie osobností na úmrtie Lemmyho Kilmistera

„Dnes som prišiel o jedného z najlepších kamarátov, Lemmyho. Budeš nám veľmi chýbať. Lemmy bol bojovník a legenda. Uvidíme sa na druhej strane,“ uviedol Ozzy Osbourne z kapely Black Sabbath.

„Môj drahý priateľ Lemmy dnes skonal. Poznala som ho 38 rokov. Bude nám veľmi chýbať, no nikdy naňho nezabudneme,“ napísala prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter Ozzyho manželka Sharon Osbourne.

„Lemmy: Odpočívaj v pokoji. Otras nebesami, priateľ môj,“ vyhlásil Gene Simmons zo skupiny Kiss.

„Odpočívaj v pokoji Lemmy. Úžasný chlap, ktorý nestrpel žiadnych hlupákov. Budeš nám chýbať brácho a VĎAKA za všetky tie roky skvelého rock ‚n‘ rollu,“ uviedol bývalý basgitarista Guns N‘ Roses Duff McKagan.

„Som zničený, toľko sme toho spolu zažili. Svet sa teraz javí ako prázdne miesto a ja mám problém nájsť vhodné slová. Bude žiť naďalej v našich srdciach. R.I.P Lemmy!,“ vyhlásil gitarista „Fast“ Eddie Clarke, ktorý pôsobil v Motörhead v rokoch 1976 až 1982.

„Budeš mi chýbať, kamarát, ako aj naše rozhovory. Vždy si bol pilier dôstojnosti,“ napísal na Twitteri Nikki Sixx z kapely Mötley Crüe.

Informácie pochádzajú z webstránok www.people.com, www.bbc.com, agentúry Reuters a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gene SimmonsLemmy KilmisterOzzy Osbourne