Zomrel Edward Albee, autor Kto sa bojí Virginie Woolfovej?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Edward Albee
Dramatik Edward Albee naposledy vydýchol v piatok vo svojom dome v meste Montauk na ostrove Long Island v štáte New York. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 17. septembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 88 rokov zomrel americký dramatik Edward Albee.

Autor divadelných hier Kto sa bojí Virginie Woolfovej (1962) a Koza alebo Kto je Sylvia (2002) naposledy vydýchol v piatok vo svojom dome v meste Montauk na ostrove Long Island v štáte New York. Smutnú správu oznámil jeho asistent Jakob Holder, ktorý tiež uviedol, že umelec skonal v dôsledku krátkej choroby.

Edward Franklin Albee III.

sa narodil v roku 1928. Adoptoval si ho bohatý pár z newyorského predmestia. Predtým, než odštartoval svoju kariéru dramatika, pracoval ako kuriér pre Western Union v New Yorku. Svoju prvú hru Stalo sa v ZOO uviedol v roku 1958. Jeho tvorba je charakteristická ostrým humorom pričom svojimi témami nastavoval zrkadlo hlavným pilierom americkej kultúry ako napríklad manželstvu, náboženstvu, výchove detí či komfortu vyšších spoločenských tried.

Napísal vyše 30 divadelných hier, pričom za Krehkú rovnováhu (1967), Seaside (1975) a Tri vysoké ženy (1991) získal Pulitzerovu cenu. Za spomínané diela Kto sa bojí Virginie Woolfovej, ktorá sa v roku 1966 dočkala filmového spracovania s Elizabeth Taylor a Richardom Burtonom, a Koza alebo Kto je Sylvia si zase odniesol cenu Tony, pričom toto ocenenie mu udelili aj za celoživotný prínos. V roku 1996 ho ocenilo aj Kennedyho centrum.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elizabeth Taylor