Znášik odovzdal potrebný počet podpisov, nespĺňa však podmienku pre kandidatúru na prezidenta

Prezidentský palác
Grasalkovičov palác alebo tiež Prezidentský palác na Hodžovom námestí v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Radovan Znášik v utorok odovzdal do Národnej rady SR petičné hárky s viac ako 17 200 podpismi občanov potrebných pre kandidatúru na prezidenta SR. Hárky s podpismi odovzdal aj napriek tomu, že v deň konania prvého kola volieb nebude spĺňať podmienku 40 rokov veku. Ako v utorok povedal, hárky odovzdal preto, aby podpísaní ľudia vedeli, že nebudú zneužité.

„Viem, že 16. marca sa nebudem môcť uchádzať o funkciu,“ uviedol s tým, že podľa neho je poľutovaniahodné, že sa tak predseda Národnej rady SR rozhodol, lebo mohol voľby vypísať aj na neskorší termín, aby mal v danom čase Znášik vekovú podmienku splnenú. Dodal, že predsedu NR SR Andreja Danka dvakrát informoval o tom, že podpisy ma vyzbierané.

„Ústava hovorí, kedy má byť najneskorší termín volieb, a to je 60 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúceho prezidenta. Najneskorší termín je 15. apríl. Ja som narodený 11. apríla,“ priblížil.

Zároveň uviedol, že uvažuje, že sa obráti na ústavný súd. Podľa neho boli porušené jeho práva. „Porušil ich tým, že nevypísal termín volieb tak, ako som si to ja želal,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoRadovan Znášik
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky