ZMOS začne organizovať pomoc pre Banskú Štiavnicu, náprava škôd si vyžiada čas a bude finančne náročná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
POŽIAR: V centre mesta Banská Štiavnica
Zásah hasičov pri požiari budov v centre mesta Banská ŠŠtiavnica, kde spočiatku horela historická budova nazývaná Banka lásky a neskôr sa rozšíril i na okolité objekty. Banská Štiavnica, 18. marec 2023. Foto: SITA/KR PZ Banská Bystrica

V pondelok 20. marca na rokovaní Komory miest Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a predsedov regionálnych združení celej SR začne združenie s organizáciou pomoci pre požiarom postihnutú Banskú Štiavnicu.

Informoval o tom predseda Komory miest ZMOS, podpredseda ZMOS a primátor mesta Partizánske Jozef Božik.

Historický klenot Slovenska

„Komora miest ZMOS ako aj celé ZMOS vyjadruje veľkú ľútosť nad tragédiou, ktorá sa odohrala v našom členskom meste Banská Štiavnica. Banská Štiavnica je slovenským historickým klenotom a uvedomujeme si, že náprava škôd spôsobená veľkým požiarom bude dlhodobá a finančne nesmierne náročná,“ uviedol Božik.

Zároveň vyjadril spoluúčasť primátorke Štiavnice Nadežde Babiakovej i občanom mesta a poďakovanie za osobnú angažovanosť a nasadenie pri zachraňovaní historických stavieb a artefaktov všetkým zložkám štátu, samosprávy i občanom.

Solidarita a spolupatričnosť

„Dôležitými národnými i spoločenskými hodnôt sú solidarita a spolupatričnosť a tie chceme spoločne prejaviť aj ako obecné i mestské územné samosprávy,“ dodal podpredseda ZMOS.

Sobotňajší požiar v Banskej Štiavnici zasiahol a poškodil sedem budov. Pri požiari zhoreli v niekoľkých budovách aj viaceré poschodia. Nasadených bolo 70 hasičov, 80 vojakov a záchranári. Ošetrený jeden zo zasahujúcich hasičov, no k ujme na zdraví, ani na životoch nedošlo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Božik
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska