Streľba bývalej študentky na škole v Nashville má viacero obetí, polícia skúma jej manifest a texty (video+foto)

Streľba na škole, Nashville
Na snímke z videa vidno ženu, ktorá v The Covenant School v americkom Nashville zastrelila šiestich ľudí. Foto: koláž SITA webnoviny/AP
  • aktualizované 28. marca 2023, 11:05

Bývalá študentka, ktorá v pondelok v kresťanskej škole v americkom Nashville zabila tri deti a troch zamestnancov, mala nakreslenú detailnú mapu školy vrátane potenciálnych vstupov. Predtým, než tam spôsobila masaker, budovu tiež monitorovala.

Náčelník metropolitnej polície v Nashville John Drake vysvetlil, že preskúmavajú manifest a nejaké texty, ktoré sa týkajú incidentu. Pre NBC News tiež povedal, že vyšetrovatelia sú presvedčení, že páchateľka mala „určitú nevôľu za to, že musela chodiť do tej školy“.

Nashville, streľba
Policajti pred The Covenant School, kde tínedžerka zastrelila tri deti a troch dospelých (27. marec 2023). Foto: Andrew Nelles/The Tennessean via AP.

Pri sebe mala tri zbrane

Polícia identifikovala páchateľku, ktorá zomrela pri konfrontácii s políciou, ako 28-ročnú Audrey Elizabeth Hale. V pondelok popoludní policajný náčelník vysvetlil, že Hale bola transrodová osoba. Policajný hovorca Don Aaron odmietol priblížiť ako sa Hale identifikovala.

Hale bola podľa polície vyzbrojená dvoma zbraňami útočného typu a pištoľou. Najmenej dve z týchto zbraní získala legálne, povedal náčelník. Polícia uviedla, že pri domovej prehliadke našli ešte odrezanú brokovnicu, druhú brokovnicu a ďalšie bližšie nešpecifikované dôkazy.

O život prišla aj riaditeľka

Incident sa stal v pondelok krátko po desiatej ráno v súkromnej presbyteriánskej The Covenant School pre zhruba 200 detí od predškolského veku do šiestej triedy. Útok trval zhruba 14 minút.

O život prišli tri deväťročné deti Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs a William Kinney, 60-ročná riaditeľka školy Katherine Koonce, 61-ročná suplujúca učiteľka Cynthia Peak a 61-ročný správca Mike Hill.

Aaron uviedol, že v čase útoku neboli v škole prítomní žiadni policajti a ani nemala žiadnych priradených, keďže je to cirkevná škola.

Prezident Joe Biden streľbu označil za „najhoršiu nočnú moru rodiny“ a znova vyzval Kongres, aby schválil zákaz na určité poloautomatické zbrane.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom