V Prešove ožil najsilnejší kresťanský príbeh, uskutočnila sa tradičná Živá krížová cesta (video+foto)

PREŠOV: Živá krížová cesta
Živá krížová cesta v uliciach mesta Prešov počas Veľkého piatka, kedy si veriaci pripomínajú smrť Ježiša Krista na kríži. Prešov, 7. apríl 2023. Foto: SITA/Viktor Zamborský.
  • aktualizované 7. apríla 17:23

Na Veľký piatok 7. apríla sa v Prešove už tradične uskutočnila Živá krížová cesta. Najsilnejší kresťanský príbeh ožil v centre mesta. Dobrovoľníci tu opäť predviedli autentické výjavy z kresťanskej mytológie spred vyše 2000 rokov.

Posledná cesta Ježiša Krista

Živá krížová cesta sa uskutočnila v tradičnej podobe, v akej sa organizovala ešte pred obdobím pandémie, teda pred rokom 2020. Informovala o tom tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Silne emotívne a živé zobrazenie poslednej cesty Ježiša Krista sa začalo na Veľký piatok 7. apríla o 10:00 na pešej zóne pred budovou mestského úradu Pilátovým súdom, kde Ježiša Krista zbičovali, nasadili mu tŕňovú korunu a s ťažkým krížom sa presunul po Hlavnej ulici a ulicu Hurbanistov do Záhrady umenia, kde ho vojaci ukrižovali a uložili ho do hrobu.

„Živá krížová cesta je príležitosťou na spoločné Veľkopiatkové stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia,“ uviedla Šitárová.

Tradíciu prerušil koronavírus

Tradícia Živej krížovej cesty sa začala pred 15 rokmi ešte vo farnosti v Nižnej Šebastovej, neskôr sa presunula do centra Prešova. Každý rok na Veľký piatok sa na autentické stvárnenie kresťanskej mytológie spred vyše 2000 rokov prichádzali pozrieť tisícky ľudí.

Tradíciu v roku 2020 prerušil koronavírus a podujatie museli zrušiť. V roku 2021 sa krížová cesta uskutočnila v online podobe, bez divákov a iba s jediným hercom. V minulom roku bola menej výpravná, tichá a vyzvala účastníkov na zamyslenie.

Tvorcom myšlienky Živej krížovej cesty je rímskokatolícky kňaz a riaditeľ neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život Peter Gombita. Na jej príprave a realizácii sa každoročne podieľajú dobrovoľníci z farnosti Prešov – Nižná Šebastová, ale aj Park kultúry a oddychu v Prešove a mesto Prešov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Šitárová