Žilinka vracia „úder“ špeciálnej prokuratúre, odmieta kritiku a manipulácie v trestných konaniach

Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: archív, SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 5. apríla 2022, 17:54

Je absurdné, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) reaguje na rôzne tvrdenia a útoky obvinených, podozrivých, obhajcov a niektorých verejne činných osôb tým, že útočí na generálnu prokuratúru a vedúcich predstaviteľov Generálnej prokuratúry SR (GP SR). Na tlačovej besede to vyhlásil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Manipulácie trestných konaní

Reagoval tým na stanovisko skupiny prokurátorov ÚŠP z pondelka (4. apríla) k údajným manipuláciám v trestnom konaní.

„Tento útok považujem za absolútne zákerný, nepodložený a nebola k tomu žiadna zámienka z našej strany, miestami až osobný. Tento zákerný útok nemá nič spoločné s profesionalitou prokurátora a so zdržanlivosťou prokurátora,“ vyhlásil Žilinka.

Prokurátori ÚŠP poukázali napríklad na prípad bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Podľa nich sa postup GP SR pri rozhodovaní o návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku vo viacerých ohľadoch radikálne vymyká doterajšej dlhodobej praxi.

Generálny prokurátor v utorok zdôraznil, že v trestných veciach bývalého riaditeľa SIS nikdy nekonal, nekoná a nebude konať. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic by mal podľa šéfa generálnej prokuratúry vážiť slová, ktoré verejne prezentuje, lebo nepoužíva slovník prokurátora.

Podpis neznamená prístup k spisu

„Prokurátori generálnej prokuratúry vykonávajú svoje právomoci v súlade so zákonom,“ tvrdil Žilinka. Položil si otázku, ako mohol vyhlásenie prokurátorov ÚŠP podpísať špeciálny prokurátor Lipšic, ak je vylúčený z konania týkajúceho sa bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Ten je opätovne obvinený od začiatku februára tohto roka. Generálna prokuratúra požiadala ÚŠP o čo najskoršie predloženie spisu Vladimíra Pčolinského. Prokurátori ÚŠP to označili za neštandardné.

Úrad špeciálnej prokuratúry v utorok v reakcii na generálneho prokurátora skonštatoval, že podpísanie stanoviska Lipšicom neznamená, že mal prístup k spisu.

„V časti týkajúcej sa V.P. stanovisko konštatuje nadštandardnú aktivitu GP SR, v stanovisku však nie sú uvedené žiadne skutkové zistenia vyplývajúce zo spisu. Špeciálny prokurátor sa teda neoboznamoval so spisom a vo veci ani inak nekonal,“ uvádza sa v stanovisku špeciálnej prokuratúry.

Kandera nevedel odpovedať

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera na tlačovke uviedol, že za celú dobu existencie prokuratúry, ak nadriadený požiada o predloženie spisového materiálu, ešte sa nestalo, že by spis nepredložil.

Na otázku, či umožní, aby o vine alebo nevine Vladimíra Pčolinského rozhodol súd, Kandera uviedol, že sa mu podsúva, ako keby túto vec mienil zrušiť a na položenú otázku odpovedať nevie. Keď bude k dispozícii spisový materiál, pripravia sa podklady a „uvidíme, aké rozhodnutie bude zákonné“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJozef KanderaMaroš ŽilinkaVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRÚrad špeciálnej prokuratúry