Žilinka nesúhlasí s Lipšicom, podá návrh na disciplinárne konanie proti prokurátorovi Kyselovi

PREZIDENTKA: Vymenovala generálneho prokurátora SR
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/ Branislav Bibel

Generálny prokurátor Maroš Žilinka využije svoju disciplinárnu právomoc a pre porušenie povinností prokurátora podá návrh na začatie disciplinárneho konania voči prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry Petrovi Kyselovi.

Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, po oboznámení s relevantnými podkladmi v trestnej veci obvineného Jozefa R. sa Žilinka nestotožnil so spôsobom vybavenia nedostatkov v postupe prokurátora pri rozhodovaní o žiadosti obvineného o prepustenie z väzby pohovorom vykonaným špeciálnym prokurátorom.

„Generálny prokurátor po zohľadnení všetkých okolností nezdieľa názor, že zo strany prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry išlo o nedostatky pri plnení služobných povinností menšieho významu, ktoré možno vybaviť pohovorom,“ ozrejmil Skladan.

Žilinka odmieta zastrašovanie

Nečinnosť prokurátora pri vybavovaní žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu po dobu takmer dvoch mesiacov, považuje podľa hovorcu generálny prokurátor za závažnú a pasívny prístup prokurátora za zjavné rezignovanie na zákonnú povinnosť vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene. Žilinka však zdôraznil, že odmieta verejné prejavy zastrašovania a vyhrážania sa prokurátorom pre ich prácu.

Úrad špeciálnej prokuratúry minulý týždeň informoval, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vykonal pohovor s dozorujúcim prokurátorom vo veci postupu pri rozhodovaní o žiadosti obvineného bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. o prepustenie z väzby.

Najvyšší súd konštatoval prieťah

Najvyšší súd SR totiž v stredu 14. apríla o sťažnosti obvineného Jozefa R. rozhodol a z väzby ho prepustil. Konštatoval totiž prieťah na strane dozorového prokurátora pri predkladaní žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na Špecializovaný trestný súd. Ten predtým rozhodol o ponechaní bývalého policajného funkcionára Jozefa R. vo väzbe.

„S prihliadnutím na zdravotný stav prokurátora v súvislosti s ochorením COVID-19, ako aj jeho pracovné zaťaženie v relevantnom čase, jeho viac ako 15-ročné pôsobenie na Úrade špeciálnej prokuratúry, počas ktorého úspešne dozoroval a zastupoval profilové kauzy organizovaného zločinu na Slovensku a skutočnosť, že konaním prokurátora nebol spôsobený závažný následok, považujem vykonanie pohovoru s prokurátorom za dostatočné,” uviedol v tejto súvislosti Lipšic.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicMaroš ŽilinkaPeter Kysel
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRÚrad špeciálnej prokuratúry