Žiadne odtlačky! protestovali migranti proti pravidlám EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďari použili proti utečencom vodné delo i slzotvorný plyn
Migranti demonštrovali na maďarsko-srbskej hranici pri obci Horgoš proti uzavretiu hraníc. Príslušníci zásahovej jednotky maďarskej polície proti nim použili slzotvorný plyn a nasadili aj vodné delo. Foto: SITA/AP

Rím 18. decembra (WebNoviny.sk) – Približne 200 zväčša eritrejských migrantov protestovalo vo štvrtok proti azylovým pravidlám na talianskom ostrove Lampedusa práve v čase, keď Európska únia stupňuje nátlak na okrajové štáty EÚ, aby začali tieto pravidlá uplatňovať v praxi. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Video zverejnené na sicílskom spravodajskom portáli zachytáva skupinu mužov, žien a detí v bundách a zimných čiapkach, ako pochodujú po cestách lemovaných kaktusmi. Následne sa zastavia pred mestskou radnicou, kde skandujú heslá.

„Sme ľudské bytosti! Žiadne odtlačky prstov! Chceme odísť z táborov! Taliansko, rešpektuj naše práva!“ kričali migranti po anglicky. Niesli tiež pútače s nápismi v angličtine a taliančine. Na jednom z nich bol text: „Sme utečenci. Žiadne odtlačky prstov.“ Humanitárna organizácia Arci na Sicílii uviedla, že niektorí z týchto demonštrantov boli na ostrove už viac ako mesiac. Zadržiavali ich tam, lebo úradom odmietali dať odtlačky prstov, ako to nariaďuje zákon EÚ. Niektorí migranti dokonca začali na protest držať hladovku.

Migranti musia podľa európskeho práva zostať v tej krajine EÚ, do ktorej vstúpili ako do prvej, a musia v nej odovzdať aj odtlačky prstov. Až donedávna väčšina z nich jednoducho odmietala identifikáciu a presúvala sa z Grécka a Talianska ďalej na sever, či už pešo, vlakom alebo autobusom. Európska únia sa však teraz snaží zmierniť vlnu migrantov smerujúcich z okrajových štátov EÚ do Nemecka, Francúzska a zvyšku Európy. Preto vyzvala aj na prísnejšie uplatňovanie pravidiel a na zadržiavanie migrantov v takzvaných „hotspotoch“ až dovtedy, kým nebudú súhlasiť s identifikáciou.

„Migranti sú si vedomí, že táto procedúra identifikovania zdrží ich cestovanie do európskych krajín, kde žijú veľké komunity ich krajanov a často aj rodiny,“ uviedol Erasmo Palazzotto, zákonodarca z malej talianskej ľavicovej strany SEL.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať