Johnson odmieta Mayovej dohodu o brexite a chce, aby Európska únia prehodnotila svoj postoj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Boris Johnson, zasadnutie britskej vlády
Britský premiér Boris Johnson (uprostred) počas zasadnutia nového kabinetu. Londýn, 25. júl 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 25. júla 15:58

Vo štvrtok sa po prvý raz zišiel nový kabinet britského premiéra Borisa Johnsona. Stalo sa tak krátko predtým, ako Johnson vystúpil s prejavom v dolnej komore parlamentu.

Johnson vyzval vo štvrtok Európsku úniu (EÚ), aby prehodnotila svoj odmietavý postoj voči opätovnému prerokovaniu brexitovej zmluvy.

Vo svojom prvom vystúpení vo funkcii premiéra v Dolnej komore britského parlamentu uviedol, že vyvinie maximálne úsilie na to, aby Londýn opustil úniu načas, teda do 31. októbra.

Odmieta Mayovej dohodu o brexite

Johnson odmieta dohodu o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, ktorú s Bruselom vyrokovala jeho predchodkyňa v premiérskom kresle Theresa Mayová. Trvá na tom, že napriek tomu, že je za dohodu s úniou, krajina je lepšie pripravená, ako sa všeobecne predpokladá, aj na opustenie únie bez dohody.

Dúfam, že EÚ bude rovnako pripravená a prehodnotí svoje terajší nesúhlas s akoukoľvek zmenou v dohode o vystúpení,“ povedal Johnson. Ak sa tak nestane, Veľká Británia bude podľa neho musieť odísť bez dohody.

Menej ako sto dní na naplnenie sľubu

Johnson má teraz menej ako 100 dní na to, aby naplnil svoj sľub, že jeho krajina opustí EÚ do 31. októbra po, ako hovorí, „troch rokoch nepodloženej nedôvery v seba“ počas vlády Theresy Mayovej.

Johnson pred poslancami tiež odmietol názory „skeptikov a pochybovačov“ a povedal, že má v úmysle opätovne oživiť „našu skvelú Veľkú Britániu a urobiť z tejto krajiny najlepšie miesto na zemi. A keď poviem najlepšie miesto na zemi, som si vedomý, že niektorí ma môžu obviniť zo zveličovania, avšak je užitočné predstaviť si trajektóriu, na ktorú by sme sa teraz mohli vydať„.

Preorganizoval vládu

Nový premiér sa funkcie ujal v stredu a zároveň preorganizoval vládu. Vedúce posty dostali poprední zástancovia brexitu. Dominic Raab sa stal ministrom zahraničia, zatiaľ čo Priti Patelová sa ujala funkcie ministerky vnútra.

Doterajší britský minister vnútra Sajid David, ktorý bol aj Johnsonovým súperom v boji o posty predsedu Konzervatívnej strany a britského premiéra, sa presunie na čelo ministerstva financií.

Kľúčový moment v histórii

Z ministrov, ktorí pôsobili vo vláde jeho predchodkyne Theresy Mayovej, si Johnson nechal menej než polovicu. Z vlády naspäť do parlamentu mieri napríklad doterajší šéf diplomacie Jeremy Hunt. Celkovo nový premiér vymenil alebo dobrovoľne odišlo 17 Mayovej ministrov.

Ako všetci viete, máme pred sebou významnú úlohu, kľúčový moment v histórii našej krajiny. Zaviazali sme sa, všetci z nás, že opustíme Európsku úniu 31. októbra alebo ešte skôr – žiadne keby, žiadne ale,“ povedal Johnson počas prvého zasadnutia svojho kabinetu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris JohnsonDominic RaabJeremy HuntSajid JavidTheresa Mayová