Ženu obvinenú z terorizmu vzal súd do väzby, z Iraku ju dopravili vládnym špeciálom

Vládny špeciál
Vládny špeciál Airbus A319. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský.

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z časti vyhovel návrhu prokurátora a rozhodol o vzatí do väzby obvinenej Renáty D., ktorá je stíhaná pre trestné činy ohrozenia mravnej výchovy mládeže, založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny a vojnového bezprávia.

Preventívna väzba

Ako informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, dôvodom väzby u obvinenej je obava z možného úteku a z pokračovania v trestnej činnosti, teda úteková a preventívna väzba.

Sudca naopak neakceptoval návrh prokurátora na kolúznu väzbu obvinenej.

Vyjadrenie obvinenej

„Sudca nenariadil nad obvinenou dohľad probačného a mediačného úradníka a neprijal ani písomný sľub obvinenej,“ uviedla hovorkyňa. Doplnila, že rozhodnutie súdu nie je právoplatné, nakoľko prokurátor podal sťažnosť proti neakceptácii kolúznej väzby.

„Obvinená sa zatiaľ nevyjadrila, plynie jej zákonná lehota troch pracovných dní. O sťažnostiach rozhodne Najvyšší súd SR,“ dodala Kudjáková.

Obvinená Renáta D.

Obvinenú Renátu D. na Slovensko dopravili z Iraku vládnym špeciálom v rámci repatriácie slovenských občanov. Podľa medializovaných informácii predtým žila v Sýrii, kam prišla z Egypta za svojím manželom. Na slovensko dopravili aj dve deti obvinenej, ktoré sú momentálne v starostlivosti štátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Kudjáková
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku