Závet princa Filipa bude utajený 90 rokov, ide o tradíciu po úmrtí dôležitého člena kráľovskej rodiny

Britský princ Filip
Zosnulý britský princ Filip. Foto: archívne, SITA/AP

Závet britského princa Filipa, ktorý skonal 9. apríla, má zostať uchovaný v tajnosti najmenej 90 rokov, aby chránil „dôstojnosť a postavenie“ kráľovnej. Ako uvádza spravodajský portál BBC, rozhodol o tom tamojší najvyšší súd.

Už viac ako storočie sa traduje, že po smrti popredného člena kráľovskej rodiny sa od súdov požaduje, aby zapečatili ich poslednú vôľu. Znamená to, že na rozdiel od väčšiny závetov nebudú prístupné verejnosti. Najskôr o 90 rokov sa tak uskutoční súdny proces, ktorý rozhodne, či závet môže byť odpečatený.

Princ žil v Nemecku či Grécku

Princ Filip Mountbatten, vojvoda z Edinburghu, sa narodil 10. júna 1921 na Korfu ako najmladšie dieťa Andreja, princa gréckeho a dánskeho, a princeznej Alice z Battenbergu.

Rodina v roku 1922 musela utiecť z Grécka a usadila sa v Paríži, Filip žil neskôr aj v Nemecku a napokon v Spojenom kráľovstve. Počas druhej svetovej vojny slúžil v britskom Kráľovskom vojenskom námorníctve.

Najdhlšie manželstvo britských panovníkov

S vtedy ešte princeznou Alžbetou sa zosobášili 20. novembra 1947. Ich manželstvo je najdlhšie spomedzi všetkých britských panovníkov. V roku 1948 sa im narodilo prvé dieťa – princ Charles, po ktorom nasledovali princezná Anna, princ Andrew a princ Edward.

Po svadbe naďalej aktívne slúžil v námorníctve, až kým sa Alžbeta nestala v roku 1952 kráľovnou. Potom sa ujal oficiálnych povinností ako manžel panovníčky.

Najskúsenejší odhaľovač pamätných tabúľ

Princ Filip, ktorý absolvoval viac ako 22-tisíc sólových samostatných verejných podujatí a viac než 5-tisíc prejavov, bol známy svojimi pohotovými, často vtipnými, no i nemiestnymi, poznámkami počas verejných podujatí.

Svojho času sa napríklad vyjadril, že je „najskúsenejší odhaľovač pamätných tabúľ na svete“. Z verejného života sa stiahol v roku 2017, hoci odvtedy sa párkrát objavil po boku kráľovnej. Na večnosť odišiel iba niekoľko týždňov pred 100. narodeninami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Britský princ EdwardBritský princ FilipKráľovná Alžbeta II.Princ AndrewPrinc CharlesPrincezná anna