Zatknutý proruský politik Medvedčuk sa ponúkol na výmenu za civilistov, má osobné vzťahy s Putinom

Viktor Medvedčuk
Ukrajinský oligarcha a proruský politik Viktor Medvedčuk. Foto: (Ukrainian Presidential Press Office/AP

Ukrajinská štátna bezpečnostná služba zverejnila video so zatknutým proruským politikom Viktorom Medvedčukom, v ktorom sa ponúka na výmenu za civilistov uviaznutých v obliehanom meste Mariupoľ. V ruských médiách sa zas objavili dvaja Briti, ktorí sa vzdali ruským silám v Mariupole, a žiadali o to, aby boli súčasťou výmeny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Medvedčuka, ktorý má osobné vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, zatkli v utorok počas špeciálnej operácie. Šesťdesiatsedemročný oligarcha je obvinený z vlastizrady a pomáhania teroristickej organizácii.

Ukrajinskí predstavitelia už skôr uviedli, že chcú stíhať Medvedčuka a napokon ho vymeniť za ukrajinských zajatcov. Vo videu, ktoré zverejnili v pondelok, Medvedčuk menovite žiada Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zvážili výmenu.

Spomenutí Briti sa identifikovali ako Sean Pinner a Aiden Aslin. V jednom videu Pinner požiadal britského premiéra Borisa Johnsona o výmenu. Pinner mal kruhy pod očami a vyzeral unavený, uviedol však, že sa k nim správajú vhodne. Okolnosti oboch videí sú nejasné. Zverejnili ich s hodinovým odstupom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonViktor MedvedčukVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj