Západ musí znižovať ruské schopnosti na preskupenie sa, vraví britský premiér Sunak

Rishi Sunak, Volodymyr Zelenskyj
Britský premiér Rishi Sunak a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas ich stretnutia v Kyjeve (19. november 2022). Foto: archívne, SITA/ Ukrainian Presidential Press Office via AP.

Britský premiér Rishi Sunak v pondelok povedal, že Západ by mal pracovať na znížení „schopnosti Ruska o preskupenie sa“, keďže Moskva naďalej pokračuje vo svojej agresívnej vojne na Ukrajine. Ako príklad uviedol drony, ktoré Irán poskytuje Moskve.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Sunak vystúpil na samite Spoločných expedičných síl (JEF) v lotyšskej Rige. Tieto sily pod vedením Spojeného kráľovstva sú skupina 10 severoeurópskych národov, ktoré sú združené pre prípad hrozieb, aké momentálne predstavuje Rusko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom videospojenia prihovoril účastníkom a taktiež hovoril o iránskych bezpilotných lietadlách Šáhid, ktoré Rusko používa pri útokoch na Ukrajinu. Dodal, že pri ostatných nočných útokoch ich Rusko použilo dovedna 34. „Na útoky sa neustále používajú ruské rakety a iránske bezpilotné lietadlá,“ povedal Zelenskyj.

Irán priznal, že dodal Rusku bezpilotné lietadlá, ale trval na tom, že k obchodu došlo pred vojnou Moskvy proti Ukrajine. Sunak zdôraznil, že ekonomické dôsledky pre Rusko „musia byť naďalej vážne“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rishi SunakVolodymyr Zelenskyj