Zamestnanosť na Slovensku je najvyššia od decembra 2019. Dostali sme sa na predkrízovú úroveň, tvrdí Krajniak

Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/MPSVAR SR
  • aktualizované 20. decembra 2022, 14:43

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v novembri medzimesačne znížila o 0,07 percentuálneho bodu na 5,83 percenta. Miera nezamestnanosti tak klesla už desiaty mesiac po sebe.

„Zamestnanosť je najvyššia od decembra 2019. To znamená, že sme sa v počte zamestnaných dostali na predkrízovú úroveň, čo potvrdzuje, že slovenský trh práce funguje dobre,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Výnimkou je Banskobystrický kraj

Počet nezamestnaných klesal takmer vo všetkých krajoch Slovenska s výnimkou Banskobystrického. Najvýraznejšie, a to o 0,12 percentuálneho bodu, sa nezamestnanosť znížila v Trnavskom kraji, ktorý sa po Bratislavskom stal krajom s druhou najnižšou nezamestnanosťou.

Ľudí bez práce bolo v porovnaní s októbri menej aj v Trenčianskom kraji, ktorý bol v uplynulý mesiac krajom s treťou najnižšou nezamestnanosťou.

Povzbudzujúci vývoj dlhodobej nezamestnanosti

Od začiatku roka klesla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku o 1,13 percentuálneho bodu. V okrese Rimavská Sobota, teda v okrese s najvyššou nezamestnanosťou, eviduje ústredie práce od konca januára pokles o 1,21 percentuálneho bodu, v Revúcej o 1,4 bodu a v Sabinove o 1,19 bodu.

Povzbudzujúci vývoj je podľa ministerstva práce aj v oblasti dlhodobej nezamestnanosti. Počas roka klesol počet ľudí, ktorí sú viac ako rok bez práce, takmer o pätinu. Ich počet bez prerušenia klesá už 16 mesiacov za sebou. Aj celkový počet ľudí bez práce v evidencii sa znižuje, od začiatku roka približne o 15 percent. Spomedzi okresov zaznamenal najvýraznejší pokles miery evidovanej nezamestnanosti okres Sabinov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR