Začínajú sa MS v hokeji 2022, Slováci vyslali do Fínska svoj doteraz najmladší tím, Regenda hovorí o pokore

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MS v hokeji, slovenská hokejová reprezentácia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovenská hokejová reprezentácia v piatok popoludní duelom proti proti Francúzom otvorí tohtoročné majstrovstvá sveta vo Fínsku, paralelne s helsinským súbojom A-skupiny sa v Tempere uskutoční aj stretnutie USA – Lotyšsko.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho sa do „krajiny tisícich jazier“ presunuli v stredu podvečer, káder tímu SR je v ére samostatnosti najmladší s vekovým priemerom 24,44 roka.

Zlato obhajuje Kanada

O postup do vytúženého štvrťfinále budú slovenskí reprezentanti bojovať v skupine aj s výbermi Nemecka, Kanady, Švajčiarska, Kazachstanu, Talianska a Dánska.

Svetová elita sa vo Fínsku na MS predstaví po deviatich rokoch, Suomi v rokoch 2012 a 2013 hostili svetový šampionát spolu so Švédmi.

A do Helsínk 2012 sa datuje zatiaľ posledná „slovenská“ medaila z MS, tím okolo kapitána Zdena Cháru vtedy získal striebro. Zlato spred roka budú obhajovať Kanaďania, ktorí vlani v súboji o zlato zdolali Fínov, bronz v Rige brali Američania.

V porovnaní s vlaňajškom sa na turnaji nepredstavia výbery Ruska a Bieloruska, dôvodom je vojenský konflikt na území Ukrajiny, ktorý v závere februára rozpútali Rusi s pomocou Bielorusov. Ich miesta medzi elitou zaujali Francúzi a Rakúšania.

Model turnaja sa nezmenil

Model MS zostal nezmenený, hrať sa bude v dvoch osemčlenných skupinách. Po ich skončení sa z oboch dostanú do štvrťfinále štyri najvyššie umiestnené tímy a tie budú vo vyraďovačke bojovať od štvrťfinále až po medaily.

Slováci začnú šampionát piatkovým duelom proti Francúzom, ktorých v sobotňajšej generálke na MS na žilinskom ľade zdolali 2:0.

„Uvidíme, ako to bude v prvom zápase na MS. Francúzi sú fyzický súper, v Žiline sa snažili aj provokovať, sekali, pichali… Som rád, že sme zvíťazili a náš brankár mal nulu,“ povedal mladík Juraj Slafkovský ešte počas víkendu.

Pred odletom do Fínska pre agentúru SITA doplnil: „Tento tím má na to, aby predvádzal dobrý hokej a predčil svojich súperov tak, ako sa nám na olympiáde podarilo prestrieľať všetkých súperov. Musíme hrať aktívne, máme na to.“

Nikoho nemožno podceniť

Podľa útočníka Pavla Regendu musia ísť slovenskí reprezentanti do každého duelu s pokorou.

„Musíme plniť to, čo nám tréneri hovoria a byť ako tím. Ideme na majstrovstvá sveta a na každého súpera sa musíme pripraviť rovnako svedomito, či na Francúzsko alebo Kanadu. Nemôžeme nikoho podceniť. Tak, ako môžeme každého zdolať, tak môžeme aj s každým súperom prehrať,“ poznamenal michalovský rodák pre SITA a pripojil aj osobnú ambíciu na turnaji: „V prvom rade chcem pomôcť tímu. A keď príde nejaký gólik, tak budem rád.“

Michal Krištof je v tíme SR tretí najstarší útočník, pritom má len 28 rokov. Skúsenosti má aj s Fínskom, veď tam niekoľko rokov pôsobil na klubovej úrovni. V minulosti si už trikrát zahral na MS a dvakrát na ZOH. Skúseností s vrcholnými turnajmi má dostatok.

„Musíme zostať pri zemi, nemôžeme si o sebe myslieť niečo extra. Musíme hrať jeden za druhého a makať, aby sme sa po poslednom súboji mohli navzájom pozrieť si do očí, že sme tam odovzdali všetko,“ prezradil pred svetovým šampionátom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj SlafkovskýMichal KrištofPavol Regenda