Začal sa 69. ročník filmového festivalu v Cannes

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Začal sa 69. ročník filmového festivalu v Cannes
Zľava: Herečka Blake Lively, režisér Woody Allen, herečka Kristen Stewart a herecJesse Eisenberg Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. mája (WebNoviny.sk) – Slávnostným uvedením snímky Café Society amerického filmára Woodyho Allena sa v stredu večer začal 69. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Romantická dráma, ktorú predstavili mimo súťaže, je už 14. Allenovým dielom uvedeným na prehliadke, pričom ide o tretí jeho samostatný film, ktorý prestížne podujatie otvoril.

Snímka z obdobia 30. rokov minulého storočia zobrazuje príbeh mladého Newyorčana, ktorý sa presťahuje do Hollywoodu, kde sa zaľúbi do miestneho dievčaťa pracujúceho pre jeho strýka. Osemdesiatročný tvorca si vďaka dráme v hlavných úlohách s Jessem Eisenbergom, Kristen Stewart a Blake Lively vyslúžil od prítomných divákov a diváčok pozitívne prijatie sprevádzané trojminútovým standing ovation.

Ako uznávaný režisér uviedol počas tlačovej konferencie, ktorá predchádzala premietaniu, určite nejde o jeho posledný počin a priaznivci sa dočkajú ďalších noviniek, ktoré má v pláne kontinuálne nakrúcať. „Mám 80 a nemôžem tomu uveriť. Som taký mladistvý, agilný, svižný, čulý, duševne čulý, že je to až ohromujúce. Je skvelé, že sa necítim staro. Som si istý, že jedného dňa sa ráno zobudím a dostanem mŕtvicu.

Dovtedy však budem naďalej nakrúcať filmy a tak dlho, ako budú ľudia dostatočne pochabí na to, aby ma finančne podporovali,“ uviedol žartovne rodák z New Yorku. Pre riaditeľa festivalu Thierryho Fremauxa Woody Allen predstavuje jedného z najväčších filmových autorov, ktorého tvorba zostane navždy zapamätaná. „Keď raz budeme starí, budeme našim potomkom rozprávať o časoch, keď vznikali filmy Woodyho Allena,“ dodal.

Začal sa 69. ročník filmového festivalu v Cannes
Foto: SITA/AP

Na červenom koberci sa objavilo množstvo celebrít

Napriek obavám organizátorov o bezpečnosť návštevníkov sa počas otváracieho večera objavilo na červenom koberci množstvo známych osobností vrátane spomínaných Kristen Stewart, Jesseho Eisenberga a Blake Lively. Okrem nich sa na slávnosti zúčastnili aj herečky Julianne Moore, Susan Sarandon, Naomi Watts, Eva Longoria, Anna Kendrick či spevák a herec Justin Timberlake. Očakáva sa aj účasť hercov a herečiek ako napríklad George Clooney, Isabelle Huppert, Ryan Gosling, Julia Roberts, Sean Penn, Marion Cotillard alebo Javier Bardem.

V hlavnej súťaži tohto ročníka sa o Zlatú palmu uchádza 21 snímok. Sú nimi Toni Erdmann (réžia Maren Ade), Julieta (r. Pedro Almodóvar), American Honey (r. Andrea Arnold), Personal Shopper (r. Olivier Assayas), La Fille inconnue (r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne), Juste la fin du monde (r. Xavier Dolan), Ma loute (r. Bruno Dumont), Mal de pierres (r. Nicole Garcia), Rester vertical (r. Alain Guiraudie), Paterson (r. Jim Jarmusch), Aquarius (r. Kleber Mendonça Filho), I, Daniel Blake (r. Ken Loach), Ma‘ Rosa (r. Brillante Mendoza), Bacalaureat (r. Cristian Mungiu), Loving (r. Jeff Nichols), Agassi (r. Park Chan-wook), The Last Face (r. Sean Penn), Sieranevada (r. Cristi Puiu), Elle (r. Paul Verhoeven), The Neon Demon (Nicolas Winding Refn) a Forushande (r. Asghar Farhadi).

Začal sa 69. ročník filmového festivalu v Cannes
Foto: SITA/AP

Mimo súťaže sa predstaví aj Hra peňazí v réžii Jodie Foster

V rámci sekcie Un Certain Regard budú premietať filmy Varoonegi (r. Behnam Behzadi), Apprentice (r. Boo Junfeng), Voir du pays (r. Delphine Coulin a Muriel Coulin), La Danseuse (r. Stéphanie Di Giusto), Eshtebak (r. Mohamed Diab), La Tortue rouge (r. Michael Dudok De Wit), Fuchi Ni Tatsu (r. Kôji Fukada), Omor Shakhsiya (r. Maha Haj), Me’ever Laharim Vehagvaot (r. Eran Kolirin), After The Storm (r. Hirokazu Koreeda), Hymyilevä Mies (r. Juho Kuosmanen), La Larga Noche De Francisco Sanctis (r. Francisco Márquez a Andrea Testa), Caini (r. Bogdan Mirica), Pericle Il Nero (r. Stefano Mordini), The Transfiguration (r. Michael O’Shea), Captain Fantastic (r. Matt Ross), Uchen (r. Kirill Serebrennikov) a Hell Or High Water (r. David Mackenzie), pričom otváracou snímkou tejto sekcie je Eshtebak.

V sekcii Midnight Screenings si návštevníci a návštevníčky festivalu budú môcť pozrieť aj snímku Blood Father režiséra Jean-Françoisa Richeta s Melom Gibsonom v hlavnej úlohe. Spevák Iggy Pop potvrdil, že sa zúčastní na projekcii dokumentu Gimme Danger, ktorý o ňom a jeho kapele The Stooges nakrútil Jim Jarmusch.

Okrem Café Society predstavia mimo súťaže aj filmy Hra peňazí v réžii Jodie Foster a v hlavných úlohách s Juliou Roberts a Georgeom Clooneym, The BFG od Stevena Spielberga, Gokseong od Na Hong-jina či The Nice Guys od Shanea Blacka, v ktorej si zahrali Russell Crowe a Ryan Gosling.

Začal sa 69. ročník filmového festivalu v Cannes
Foto: SITA/AP

Porote predsedá austrálsky režisér George Miller

O držiteľovi Zlatej palmy a ďalších cien rozhodne porota, ktorej predsedá austrálsky režisér, scenárista a producent George Miller. Ďalšími členmi sú americká herečka Kirsten Dunst, kanadský herec Donald Sutherland, talianska herečka a filmárka Valeria Golino, iránsky producent Katayoon Shahabi, maďarský scenárista a režisér László Nemes, dánsky herec Mads Mikkelsen, francúzska herečka a speváčka Vanessa Paradis a jej krajan, scenárista a režisér Arnaud Desplechin.

Organizátori tohto ročníka sa rozhodli po prvý raz v histórii premietnuť víťaznú snímku počas záverečného ceremoniálu, ktorý sa uskutoční v nedeľu 22. mája. Francúzsky herec Jean-Pierre Léaud si na ňom prevezme čestnú Zlatú palmu za mimoriadny prínos kinematografii.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters, webstránok www.festival-cannes.com, www.hollywoodreporter.com a archívu agentúry SITA.

Začal sa 69. ročník filmového festivalu v Cannes
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Blake LivelyEva LongoriaGeorge ClooneyIggy PopJavier BardemJodie FosterJulia RobertsJulianne MooreJustin TimberlakeKirsten DunstKristen StewartMarion CotillardNaomi WattsRussell CroweRyan GoslingSean PennSusan SarandonVanessa ParadisWoody Allen