Za slušné Slovensko: 17. november je jedným z najdôležitejších míľnikov slovenských dejín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Za slušné Slovensko
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 17. novembra 14:00

17. november je jedným z najdôležitejších míľnikov slovenských dejín, stal sa symbolom boja za slobodnú a demokratickú spoločnosť. Pri príležitosti 31. výročia Nežnej revolúcie a štátneho sviatku Deň boja za slobodu a demokraciu to uviedla iniciatíva Za slušné Slovensko. Stanovisko poskytla Karolína Farská z iniciatívy.

„Pred 31 rokmi sa občania Československa spoločne postavili totalitnému režimu a svojou odhodlanosťou, solidaritou a s holými rukami pre nás vybojovali slobodu. Demokracia ale nie je stála, ani samozrejmá, treba ju chrániť aj dnes,“ priblížila Farská.

Odkaz Nežnej revolúcie

Zdôraznila, že nie je jedno, s kým človek pochoduje, s kým stojí bok po boku na protestoch, či kto zhromaždenia organizuje.

„Účasť na proteste organizovanom extrémistami a politikmi s pochybnou minulosťou je zároveň aj ich vedomou či nevedomou podporou. Nežná revolúcia bola o sile občanov a nie o vybraných politikov, nežná revolúcia bola o spolupatričnosti, pravde a láske. Bola o rovnosti v rôznorodosti, o úcte v dialógu. Bola o viere v základné demokratické princípy,“ uviedla Farská.

Ľudí vyzvala, aby nepodporovali tých, ktorí sa „každodenným šírením strachu, nenávisti a lží neustále snažia zneužívať situáciu, manipulovať občanov a rozdeľovať spoločnosť“.

Kvety proti hrubej sile

Predstavitelia iniciatívy pri tejto príležitosti v utorok ráno umiestnili na námestia v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Lučenci, Kežmarku a ďalších miestach po Slovensku tisíce kvetov.

Tie majú pripomínať, že v roku 1989 vyšla do ulíc pokojná sila, „ktorej slušnosť zvíťazila nad lživou mocou neslobody“.

„Práve kvetmi odpovedali študenti v prvej línii protestujúcich na policajné obušky. Kvety nám zároveň pripomínajú krehkosť slobody a demokracie, ktorú je potrebné dennodenne chrániť. Chrániť ju však potrebujeme aj od lží tých, ktorí sa pod rúškom demokracie snažia práve demokraciu pošľapať,“ ozrejmili členovia Za slušné Slovensko.

Online zhromaždenie o 17:11

Ľudí pozvali, aby si pripomenuli výročie Nežnej revolúcie a pridali sa k ich online zhromaždeniu, ktoré sa začne dnes o 17:11 a bude vysielané naživo na facebookovej stránke Za slušné Slovensko. Vystúpia v ňom zástupcovia Novembra 1989 vrátane hercov, novinárov či vedcov.

„Cez sociálne siete sa budeme spájať s tvárami 1989, akými sú Filip Vagač, Marta Kubišová či Michal Kocáb z Prahy. Za hereckú obec sa k nám prihovorí Zuzana Fialová. Novinársku obec zastúpi Matúš Kostolný a Beáta Balogová. Prihovorí sa nám aj Juraj Benetin, Daniel Pastirčák a ďalší,“ dodali predstavitelia iniciatívy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karolína Farská
Firmy a inštitúcie Za slušné Slovensko