Vznikla komplikovaná situácia, hodnotí Kiska výsledok volieb

Andrej Kiska
Prezident Andrej Kiska počas vyjadrenia sa k výsledkom volieb a ďalším krokom. Bratislava, 7. marec 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska chce v utorok 8. marca zostavením vlády poveriť predsedu strany Smer-SD Roberta Fica, ktorá v sobotu 5. marca vyhrala parlamentné voľby. Kiska sa v pondelok aj v utorok stretáva s predsedami zvolených strán s výnimkou šéfa strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu.

Obrazom: Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom

„Som rozhodnutý, že po prvom kole rozhovorov už v utorok poverím predsedu strany Smer-SD zostavením vlády a väčšinovej koalície, ktorá by za vládou stála,“ povedal vo vyhlásení k výsledkom volieb. S Ficom bude takisto diskutovať aj o termínoch poverenia.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Ako prezident ďalej povedal, „nikto nebude tvrdiť, že nebol výsledkami volieb prekvapený. Máme iné výsledky, než ich predpokladala väčšina politických strán.“ Máme podľa neho hneď niekoľko nových politických strán, no budeme v ňom mať aj radikálny politický extrémizmus.

„V sobotu voliči rozhodli tak, že vznikla komplikovaná situácia, pričom medzi zvolenými je viacero deliacich čiar. Niektoré nie je možné prekonať, ani by to však nebolo správne, a niektoré nebude jednoduché prekonať, hoci to bude zrejme nevyhnutné,“ povedal prezident s tým, že predstavitelia strán si budú musieť s touto situáciou poradiť.

S predsedami strán, ktoré idú po sobotňajších voľbách do Národnej rady SR, sa Kiska stretne, aby zistil, ako vidia možnosť poskladať stabilnú väčšinu so zmysluplným programovým vyhlásením. Považuje totiž za správne postupovať systematicky a chce krok za krokom zistiť, potvrdiť alebo vylúčiť, aké sú možnosti. „Dúfam, že sú si všetky strany vedomé toho, čo nám odkázali voliči. Osobne si myslím, že už nejaký čas a vo viacerých voľbách odkazujú, že potrebujú dramaticky zvýšiť dôveru občanov v štát,“ vyhlásil.

Tentoraz to podľa neho voliči odkázali tak nahlas, že sa to nedá prepočuť. Nemyslí si však, že sú ohrozené hodnoty, o ktorých politici radi hovoria. „Ľudia však dali najavo, že očakávajú, že tieto hodnoty prinesú konkrétne výsledky pre ich každodenný život,“ poznamenal. Nemyslí si ani to, že by ľudia mali byť uhranutí jednou stranou či menom jedného politika, ktorý sa dostal do parlamentu. „To, čo potrebujeme, je vláda, ale aj opozícia, ktoré presvedčia ľudí, že nemusia chodiť k voľbám čoraz viac len protestovať,“ doplnil prezident SR.

Vyhlásenie k voľbámSledujte naživo moje vyhlásenie k výsledku volieb a ďalším krokom.Dnes v priebehu dňa a zajtra ráno sa postupne stretnem s predsedami zvolených politických strán, s výnimkou pána Kotlebu – aby som zistil, ako vidia možnosť poskladať stabilnú väčšinu za zmysluplným programovým vyhlásením.Po tomto prvom kole rozhovorov som rozhodnutý už zajtra poveriť predsedu strany Smer, ktorá získala vo voľbách najviac hlasov, zostavením vlády a väčšinovej koalície, ktorá by za takouto vládou stála. A budem s ním diskutovať aj o termínoch tohto poverenia.Dúfam, že sú si všetky politické strany vedomé toho, čo nám odkázali voliči. Osobne si myslím, že už nejaký čas a vo viacerých voľbách po sebe odkazujú, že potrebujeme u nás dramaticky zvýšiť dôveru občanov v štát. Myslím, že tento raz to voliči odkázali tak nahlas a tak zreteľne, že sa to nedá prepočuť.Nemyslím, že sú u nás ohrozené hodnoty, o ktorých ako politici radi hovoríme. Ľudia však dali najavo, že očakávajú, že tieto hodnoty prinesú konkrétne výsledky pre ich každodenný život.Rovnako si nemyslím, že by sme mali byť po týchto voľbách nejako osobitne uhranutí jedným menom politika alebo jednou stranou, ktorá sa dostala do parlamentu. To, čo potrebujeme, je vláda, ale aj opozícia, ktoré presvedčia ľudí, že nemusia chodiť k voľbám čoraz viac iba protestovať.Chcem zagratulovať politickým stranám a kandidátom, ktorí boli zvolení do parlamentu – a zaželať im, aby sa im to podarilo.Posted by Andrej Kiska on 7. marec 2016

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska