Zdravotnícki odborári sú nespokojní s vyplácaním stabilizačného príspevku, chcú systémové riešenia a odmietajú "atómovky"

Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) žiada vládu, aby prestala prijímať nesystémové opatrenia a nezhoršovala životnú úroveň zamestnancov v zdravotníctve a v oblasti sociálnych služieb tzv. atómovkami. Odborári to uviedli vo vyhlásení, ktorým reagujú na vyplácanie stabilizačného príspevku.

Nespokojnosť s vyplatením príspevku

SOZ ZaSS disponuje písomnými podkladmi, v ktorých je jasne nespočetne veľakrát zvýraznená nespokojnosť zamestnancov s realizáciou vyplatenia stabilizačného príspevku,“ uviedli odborári.

Po zmenách v zákonoch sa mal stabilizačný príspevok v sume 5 000 eur len zdaniť a zamestnanec, ktorý sa zaviaže u zamestnávateľa pracovať ďalšie tri roky, mal na základe podpísanej dohody dostať 4 050 eur. Nesystémový krok vlády však podľa odborárov prináša neštandardné postupy zamestnávateľov.

Mzdy boli nízke

Zamestnancom boli vyplácané mzdy také nízke, že im dokonca neboli v niektorých prípadoch odvedené zrážky na exekúcie, na odbory, na hypotéky a namiesto vyššie uvedenej čistej sumy dostali na základe 25-percentnej dane len 3 600 eur,“ uviedli.

Obdobný postup, ale s nižšími sumami, schválila vláda aj pre zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb.

Vláda zabudla na niektoré skupiny

Okrem toho, že vytvorila rôznu úroveň príspevkov, zabudla na niektoré skupiny zamestnancov, čo sa snažíme riešiť s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Obávame sa, že ak pristúpia na dohody, opäť budú sklamaní s postupom zamestnávateľov a očakávané finančné čiastky pre vysoké zdanenie nedostanú,“ dodali odborári.

Vláda začiatkom decembra minulého roka schválila vyplatenie stabilizačného príspevku pre zdravotníckych pracovníkov pracujúcich v nemocniciach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Suma stabilizačného príspevku pre zdravotníckeho pracovníka dosiahla 5 000 eur. Na stabilizačný príspevok mali nárok všetci zdravotníci okrem lekárov, ako aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb.

Sestry a fyzioterapeuti dostali stabilizačný príspevok v sume 4 000 eur a opatrovatelia a nižší zdravotnícky personál vo výške 3 000 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS)