ZAP žiada ministerku, aby riešila finančnú situáciu v zdravotníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro
Foto: Pixabay.com
AKTUALIZOVANÉ – Celý sektor je podfinancovaný, tvrdia ambulantní lekári. Zdravotný odvod za poistencov štátu by sa mal podľa nich zvýšiť minimálne na 4,2 %.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) vo štvrtok v otvorenom liste požiadal ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby riešila finančnú situáciu v rezorte. “Ak neurobíte nič vy, pani ministerka, ani my, ambulantní poskytovatelia, je isté, že systém skolabuje,” varoval zväz v liste.

Zväz v ňom napísal, že chce zachrániť fungovanie ambulantného sektora.

“Na základe našich analýz je nepochybné, že v súčasnej dobe je celý sektor podfinancovaný. Navýšenie platby za poistencov štátu na 3,44 % predstavuje finančnú čiastku vo výške zhruba 47,68 mil. eur. Reálna potreba na udržanie chodu nášho zdravotníctva je vo výške minimálne 4,2 %,” píše v liste ZAP.

Chýbajú peniaze

Zväz pripomenul názor ministerky, že rozpočet pre zdravotníctvo je dostatočný a pre ambulantný sektor v roku 2019 navýšený o 55 mil. eur. Tiež pripomenul avizované zvýšenie prostriedkov v sume 90 mil. eur, ktoré má slúžiť na dofinancovanie nemocníc.

Peniaze, eurá, stetoskop
Foto: Thinkstock Foto: Ilustračné, Thinkstock

“Napriek týmto informáciám, ktoré znejú veľmi povzbudivo, musíme, žiaľ, konštatovať, že prísľuby o rokovaniach a zmluvných úpravách pre rok 2019, a to nielen pre poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti združených v ZAP, ale ani pre ostatných ambulantných lekárov, sa nedajú realizovať pre nedostatok disponibilných zdrojov,” konštatoval zväz.

“Vzhľadom na nesúlad vašich tvrdení a podkladov od zdravotných poisťovní vás týmto otvoreným listom žiadame, aby ste v rámci vašich právomocí a zákonných povinností zanalyzovali reálny stav financií pre zdravotníctvo a súčasnú situáciu prioritne riešili,” dodal ZAP.

MZ: Robíme, čo sa dá

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje.

„Len do ambulantného sektora išlo oproti vlaňajšku o 55 miliónov eur viac. Rok predtým bolo takisto navýšenie do ambulantného sektora o 50 miliónov eur vyššie ako predchádzajúci rok. Čo sa týka celkového objemu, do sektora išlo z rozpočtu tento rok 5,2 mld. eur,“ pripomenul rezort.

Tieto zdroje sú podľa ministerstva rovnomerne rozdelené do všetkých oblastí potrebných pre všetkých pacientov a zdravotníkov.

„Treba si zároveň uvedomiť, že musíme myslieť rovnomerne a zodpovedne na celý rezort. Pre predstavu – len na úhradu liekov ide ročne 1,2 mld. eur. Takisto funguje bezlimitné prostredie. Vďaka tomu sa navýšili lekárom kapitácie, to znamená, koľko urobia, toľko si zarobia. Môžu si tak zarobiť omnoho viac,“ ukončilo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz automobilového priemyslu SR