Za stratou VšZP stojí nedostatočné rozpočtové krytie, tvrdí poisťovňa a nejde vraj o prekvapivý vývoj

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP)
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

Výška straty Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) za prvý polrok tohto roka je porovnateľná s výškou straty súkromných zdravotných poisťovní v pomere k veľkosti a náročnosti poistného kmeňa.

Dôvodom strát v sektore verejného zdravotného poistenia je hlavne nedostatočné rozpočtové krytie potrieb a očakávaní zdravotného sektora v roku 2023. V tlačovej správe na to upozornila manažérka oddelenia komunikácie VšZP Ivana Štefúnová.

Problémy vo financovaní

„Nejde o prekvapivý vývoj, informácie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sú korektné. VšZP na problémy vo financovaní zdravotníckeho sektora upozorňuje už od jesene 2022, kedy bol predstavený rozpočet verejnej správy pre rok 2023 v oblasti verejného zdravotného poistenia,“ uviedla.

Aj úrad pre dohľad vo svojej správe podľa nej píše o tom, že „riziká, ktoré VšZP identifikovala už v čase prípravy obchodno-finančného plánu na rok 2023, sa zhmotňujú“.

Nedostatočný rozpočet

Dôsledkom nedostatočného rozpočtu sú vykázané straty všetkých troch zdravotných poisťovní v prvom polroku tohto roka. „Napriek tomu si VšZP riadne a včas plní záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v súlade so zákonnými požiadavkami, a to bez akéhokoľvek negatívneho dopadu na zabezpečenie dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov,“ uzavrela Štefúnová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivana Štefanková
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa