Vo svete klesol počet nových prípadov COVID-19, úmrtia na koronavírus však vzrástli

A worker wearing a protective suit sprays disinfectant as a woman waits to have her throat swabbed for a COVID-19 test at a coronavirus testing facility in Beijing
Foto: AP Photo/Mark Schiefelbein

Prípady nákazy novým koronavírusom vo svete počas minulého týždňa klesli o takmer štvrtinu, úmrtia o šesť percent. V častiach Ázie však boli stále vyššie. Vyplýva to zo štvrtkovej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o pandémii.

Minulý týždeň vo svete hlásili 5,4 milióna nových prípadov ochorenia COVID-19, čo je oproti predošlému týždňu pokles o 24 percent. Infekcie klesli po celom svete, v Afrike a Európe napríklad o takmer 40 percent a na Blízkom východe o tretinu.

Úmrtia na koronavírus

Úmrtia na COVID-19 rástli v západnom Tichomorí a juhovýchodnej Ázii, a to o 31 a 12 percent. Na iných miestach vo svete buď klesli alebo zostali na stabilnej úrovni.

Viac o téme: Koronavírus

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v stredu na brífingu uviedol, že za uplynulý mesiac úmrtia na koronavírus vzrástli o 35 percent a len v ostatnom týždni ich bolo 15-tisíc.

Tiež upozornil, že počet sekvencií vírusu zdieľaných každý týždeň klesol o 90 percent, takže pre vedcov je mimoriadne ťažké sledovať, ako môže COVID-19 mutovať.

Druhá posilňovacia dávka

Poradná skupina WHO pre očkovanie vo štvrtok po prvý raz odporučila, aby ľudia najzraniteľnejší voči COVID-19, vrátane starších ľudí, ľudí so základným ochorením a zdravotníckych pracovníkov, absolvovali druhú posilňovaciu dávku.

Rovnaké odporúčanie pred mesiacmi vydalo množstvo ďalších zdravotníckych agentúr a krajín. Skupina tiež uviedla, že po preskúmaní dát týkajúcich sa vakcín konzorcia Pfizer-BioNTech a spoločnosti Moderna, dospela k záveru, že tínedžeri a deti sú skupiny populácie s najnižšou prioritou na očkovanie proti koronavírusu, keďže je u nich nižšie riziko vážneho ochorenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tedros Adhanom Ghebreyesus
Firmy a inštitúcie PfizerWHO Svetová zdravotnícka organizácia