Upravili pravidlá na predpisovanie lieku Paxlovid proti COVID-19, rovnaké platia aj pre Lagevrio

Paxlovid, Pfizer
Tabletky Paxlovid proti ochoreniu COVID-19. Foto: Pfizer/AP

Po tom, čo Slovensko obdržalo ďalších 20,8 tisíca balení lieku Paxlovid, rezort zdravotníctva upravil pravidlá jeho predpisovania. Pred nasadením lieku na liečbu ochorenia COVID-19 je potrebný výsledok PCR testu alebo antigénového testu od autorizovaného testovacieho miesta. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Dostatočná zásoba liekov

Slovensko je podľa rezortu zdravotníctva dostatočne zásobené liekmi na liečbu ochorenia COVID-19 pre najbližšie obdobie.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerstvo sa však chce vyhnúť hromadeniu liekov do zásoby, prípadne predpisovaniu bez potvrdenia ochorenia. Keďže kľúčovou úlohou zostáva ochrana osôb ohrozených ťažkým priebehom, predpis lieku bude podmienený výsledkom testu.

Pred nasadením lieku je potrebné potvrdenie ochorenia prostredníctvom PCR testu alebo antigénovým testom, a to od testovacej autority, akými sú mobilné odberné miesta. Na predpísanie lieku nebude možné využiť domáci antigénový test. Rovnaké pravidlo platí aj pre liek Lagevrio.

Rizikové skupiny pacientov

Ako zdôraznil rezort, liek Paxlovid je naďalej určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia. Liek je potrebné nasadiť do piatich dní od nástupu symptómov.

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.

Nemocnice majú k dispozícii aj liek Veklury s účinnou látkou remdezivir. Ten sa podáva formou infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SR