Takmer tritisíc deťom zistili poruchu zraku v rámci projektu Zdravé oči už v škôlke

materská škola, škôlka, dieťa
Materská škola Foto: ilustračné, Getty Images

Skoro 3000 deťom z materských škôl po celom Slovensku zistili poruchu zraku v rámci projektu Zdravé oči už v škôlke, ktorý v minulom školskom roku uskutočnila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Výsledky podľa vyhlásenia únie ukázali, aká dôležitá je očná prevencia u malých detí.

V treťom ročníku projektu navštívili odborné pracovníčky ÚNSS 447 škôlok a skontrolovali zrak 20 285 škôlkarom.

Zrak merajú na diaľku

„Kontrola zraku je rýchla, dieťaťa sa vôbec nedotýkame, pretože meriame na diaľku. Prístroj nám v podstate premietne do čísel to, ako škôlkar vidí a naši pracovníci ich vyhodnotia,“ vysvetľuje Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS.

Každé dieťa dostane certifikát o vyšetrení, ktorý v prípade odchýlky rodič zanesie pediatrovi. Ak zistí u dieťaťa zníženú zrakovú ostrosť, odošle ho na vyšetrenie k oftalmológovi.

Cieľom projektu je zabezpečenie preventívnych meraní zrakových parametrov detí v materských školách na Slovensku.

Zrak vyšetrujú u pediatra

Aj keď orientačne sa zrak detí vyšetruje na preventívnych prehliadkach u pediatra, stále zostáva časť detí, najmä tých najmenších, u ktorých sa chyby zraku nezachytia. Ani rodič si niekedy nemusí všimnúť, že jeho dieťa má poruchu videnia.

Kontrola zraku sa zameriava na odhalenie refrakčných porúch zraku ako ďalekozrakosť, krátkozrakosť, anizometropia, tupozrakosť a škúlenie.

Každá z nich má za následok zníženie zrakovej ostrosti a musí sa korigovať okuliarmi. Do šiesteho roku života sa ešte deťom vyvíja videnie a dá sa ho včasnou a adekvátnou liečbou ovplyvniť.

Prihlásiť sa a registrovať do ďalšieho ročníka projektu Zdravé oči možno na stránke www.zdraveocivskolke.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚNSS Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska