SME: Drucker potichu rozširuje predstavenstvo VšZP

Kočan
Generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan a minister Tomáš Drucker | Foto: SITA/Marko Erd

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v tichosti vymenoval ďalšieho člena predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne Tibora Pappa. Informuje o tom denník SME. V minulosti bol Papp prednostom Mestského úradu v Komárne, kde bol v tom čase primátorom poslanec Mosta-Híd Tibor Bastrnák.

Na otázku, či je Papp kandidátom koaličného Mosta v štátnej poisťovni, strana ani poisťovňa neodpovedali.

Štyri mesiace po vymenovaní Pappa vyhlásil Drucker na jeho miesto výberové konanie. Prihlásiť sa môže aj Papp. Podmienky sú však mäkkšie, ako mali prví traja členovia predstavenstva, upozorňuje SME.

O možnej straníckej nominácii mlčia

„Mňa zaujal už samotný fakt, že nikde v komuniké alebo v tlačových výstupoch nebolo v roku 2016 zvýrazňované, že sa zrazu vymenúva štvrtý člen predstavenstva,“ povedal pre SME zdravotnícky analytik mimovládneho inštitútu INEKO Dušan Zachar.

„Rozšírenie predstavenstva VšZP z troch na štyroch členov súvisí so zmenou organizačnej štruktúry poisťovne,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.  Nová štruktúra platí podľa jej kolegyne z poisťovne Viktórie Vasilenkovej od 1. januára.

S Pappom sa SME nepodarilo spojiť. Jeho bývalý šéf a poslanec Mosta Bastrnák nedvíhal mobil, ani neodpovedal na sms.

Ministerstvo sa odpovedi na otázku, či ide o stranícku nomináciu, vyhlo. Jeho hovorkyňa len povedala, že Papp „bol do spomínanej pozície nominovaný na základe svojich odborných skúseností“.

Súčasný vysoký predstaviteľ Mestského úradu v Komárne, ktorý si neprial byť menovaný, hovorí, že Papp je „s vysokou pravdepodobnosťou nominantom Mosta“. „Skutočne to akoby nahráva tomu, že je to nejaký politický nominant,“ myslí si aj Zachar.

Nenápadný inzerát a mäkšie podmienky

Ministerstvo nenápadne vyhlásilo aj konkurz na pozíciu, ktorú Papp zastáva. Inzerát sa objavil v dvoch novinách vo štvrtok 27. apríla.

Jedným z nich bol denník SME, malý riadkový inzerát vyšiel na predposlednej športovej strane dolu. Písalo sa v ňom, že záujemcovia sa môžu viac o výberovom konaní dozvedieť na webe ministerstva v časti Úradné oznamy.

Spomínaná časť na titulnej strane webu nie je viditeľná. Skrýva sa v podstránke jednej zo sekcií ministerstva. Ak aj záujemca vie, kde má hľadať, potrebuje najmenej päť klikov, aby sa dostal k oznámeniu o súťaži.

Kandidát na štvrtého člena predstavenstva bude mať navyše mäkšie podmienky na úspech v súťaži, ako mali prví traja. „Je veľká pravdepodobnosť, že výberové konania sú formálne alebo urobené tak, aby bol potvrdený človek, ktorý je funkciou dočasne poverený,“ hovorí analytik Zachar.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa