SKSaPA: Zelník sa snaží oslabiť postavenie sestier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Lazorová
Iveta Lazorová | Foto: SITA / Marko Erd

AKTUALIZOVANÉ – Komora sestier a pôrodných asistentiek reagovala na návrh, podľa ktorého by v ambulanciách lekárov mohli namiesto zdravotných sestier pracovať aj praktické sestry

Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník sa snaží oslabiť postavenie sestier. Pre agentúru SITA to uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Reagovala tak na návrh, ktorý presadil na utorkovom parlamentnom výbore pre zdravotníctvo. Vyplýva z neho, že v ambulanciách lekárov by mohli namiesto zdravotných sestier pracovať aj praktické sestry, čiže doterajší zdravotnícki asistenti. Zelník svoj návrh pripojil k návrhu novely zákona o omamných látkach, o ktorom budú poslanci rokovať na aktuálnej schôdzi.

Návrh ide proti európskym trendom

„Kým Ministerstvo zdravotníctva SR a SKSaPA hovoria o nedostatku sestier, poslanec Zelník nenavrhol zo svojho postu žiadne riešenie tejto krízovej situácie. Naopak sa snaží praktickou sestrou s nižším stupňom vzdelania oslabiť postavenie sestier v systéme, pričom renomované medzinárodne výskumy aj prax dokazujú, že vyššie vzdelanie sestier znižuje úmrtnosť pacientov,“ uviedla Lazorová. Programové vyhlásenie vlády a stratégie zdravotníckych systémov v Európe pritom podľa nej smerujú k posilneniu postavenia sestier vzhľadom na starnutie obyvateľstva.

Sestier sa nepýtali

Lazorová pripomenula, že návrhu nepredchádzala diskusia so zainteresovanými, hoci išlo o závažnú legislatívnu zmenu a zákonodarca pritom obišiel štandardný legislatívny proces. Odborníci sa tak k problematike nemohli vyjadriť. Tento postup tak podľa prezidentky komory odporuje aj demokratickým princípom spravovania štátu.

„Spôsob, s akým sa pri presadzovaní zmien zákonov v poslednom období stretávame zo strany niektorých poslancov (prevažne lekárov) zdravotníckeho výboru NR SR, jasne dokazuje, že politici sa boja konfrontovať s argumentmi odbornej verejnosti, čím povyšujú vlastný záujem nad záujem verejný,“ dodala Lazorová.

Kalavská: Návrh pomôže ambulanciám

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po stredajšom rokovaní vlády uviedla, že s kompetenciami, ktoré má praktická sestra, môže pracovať v ambulancii všeobecného lekára. Štyri roky štúdia sú podľa nej dostačujúce. Lekár môže zamestnať praktickú sestru na určité kompetencie a sestru na iné kompetencie.

Pacienti tak nemusia toľko čakať a zrýchli sa priepustnosť ambulancií, vysvetlila dôvod zmeny Kalavská. Podľa ministerky len hľadali spôsob ako odbremeniť sestry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek