Foto: Skelet nemocnice Rázsochy sa konečne dočkal búrania (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Búranie skeletu nemocnice Rázsochy
Búranie skeletu nemocnice Rázsochy Foto: SITA / Branislav Bibel; Koláž: Webnoviny.sk
  • aktualizované 13. augusta, 16:55

V utorok odštartovali búracie práce skeletu nemocnice na Rázsochách. Ich cena by mala podľa ministerstva zdravotníctva dosahovať 10 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Samotným búracím prácam predchádzali v uplynulých týždňoch prípravné činnosti. Odstraňovanie stavby potrvá približne deväť mesiacov.

Po skončení búracích prác a odstránení skeletu nemocnice bude nasledovať výstavba novej. Aktuálne je vyhlásené verejné obstarávanie na projekt kompletnej prípravy novej Univerzitnej nemocnice Bratislava na Rázsochách. Jeho predpokladaná hodnota je 17,5 mil. eur bez DPH.

Pellegrini nabáda lekárov, aby neodišli do súkromnej nemocnice

Premiér Peter Pellegrini pri oficiálnom začatí prác vyzval lekárov, ktorí chcú robiť špičkovú medicínu a výskum, aby nepodľahli tlaku, ktorý na nich možno bude vyvíjaný, a neodišli z fakultných nemocníc do súkromnej novovybudovanej nemocnice.

Aj týmto počinom im dávame jasný signál, že už to dnes nie je len o slovách, ale o konkrétnych činoch. A Bratislava, hoci trochu neskôr, ale novú národnú, koncovú univerzitnú nemocnicu mať bude,“ povedal Pellegrini.

Nemocnica Rázsochy má mať 653 lôžok

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská konštatovala, že v Bratislave chýba koncová nemocnica, ktorá bude poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť, výučbovú základňu a vedecko-výskumnú bázu.

Ako informovala, v súčasnosti pripravujú projekt, ktorý bude obsahovať 653 lôžok. „Počítame s tým, že v budúcnosti by tu mohlo vyrásť ďalších 500 lôžok, aby spĺňala komplexnosť, aby na jednom mieste dostali pacienti to, čo majú dostať,“ povedala.

Odhadované náklady na novú nemocnicu sú v koncepcii schválenej vládou SR stanovené na 263 mil. eur. V sume sú zahrnuté aj búracie práce či projektová príprava. Podľa odhadov ministerky by nová univerzitná nemocnica na Rázsochách mala stáť v roku 2024.

Kiska by chcel nemocnicu v Ružinove

Nová nemocnica v Bratislave by podľa exprezidenta Andreja Kisku z pripravovanej strany Za ľudí mala stáť v Ružinove. Myslí si, že Slovensko potrebuje v hlavnom meste konečne jednu modernú koncovú nemocnicu pre pacientov z celého Slovenska.

Výstavba nemocnice v lokalite Rázsochy však stratila zmysel potom, ako súkromná spoločnosť Svet zdravia začala stavať novú nemocnicu pár kilometrov odtiaľ v rovnakej, západnej časti Bratislavy. Z pohľadu obyvateľov Bratislavy, ale aj Slovenska je dnes z hľadiska dostupnosti oveľa vhodnejšia východná lokalita, teda nový Ružinov pre novú univerzitnú nemocnicu v hlavnom meste,“ povedal Kiska.

Na mieste Rázsoch je podľa neho možné postaviť menšie špecializované zdravotnícke zariadenie. „Cena novej plánovanej nemocnice na Rázsochách 263 miliónov eur, ktorú schválila vláda, je extrémne vysoká a nová vláda bude musieť znova celý projekt prehodnotiť,“ upozornil Kiska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Univerzitná nemocnica BratislavaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy