Architekti vyzývajú vypísať architektonickú súťaž na Rázsochy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Architekt
Foto: Thinkstock
Komore architektov sa nepozdáva obstarávanie všetkého v jednom balíku. Ministerstvo však ustúpiť nemieni.

Slovenská komora architektov je znepokojená vyhlásením verejného obstarávania na komplexnú prípravu projektu  nemocnice na Rázsochách.

Ako SKA uviedla vo svojej výzve, nie je známa metóda ani forma obstarávania na získanie návrhu a projektu novej nemocnice.

Medializovaná hodnota zákazky vo výške 17,5 milióna eur však niekoľkonásobne presahuje zákonný limit povinnosti vyhlásiť architektonickú súťaž návrhov,“ upozorňuje SKA.

Komplexné obstarávanie nezaručuje kvalitu architektonického návrhu

Pre celkovú úroveň novej nemocnice je podľa komory rozhodujúca kvalita urbanistického a architektonického konceptu a návrhu.

Najlepším nástrojom na získanie takéhoto konceptu je verejná súťaž návrhov,“ prízvukujú architekti. „Pri iných formách obstarávania je architektonický návrh len súčasťou širšieho balíka služieb. Jeho kvalita nie je primeraným hodnotiacim kritériom,“ vysvetľuje SKA.

Takto nastavené obstarávanie podľa nej predstavuje pre výslednú hodnotu nemocnice neprimerané riziko a s ohľadom na životný cyklus takejto investície aj ekonomicky neefektívne nakladanie s prostriedkami,“ varuje komora.

Razsochy_mz.jpg
Skelet nemocnice Rázsochy Foto: MZ SR

SKA sa snaží o súťaž už druhý rok

Úrad Slovenskej komory architektov upozornil prvýkrát MZ SR na opodstatnenosť a vhodnosť architektonickej súťaže návrhov na hľadanie podoby novej fakultnej nemocnice na Rázsochách v decembri 2017.

V júni 2018 sa bývalý predseda SKA Imrich Pleidel obrátil listom na ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú. Žiadal ju o osobné pracovné stretnutie s cieľom predstavenia formátu architektonickej súťaže. Ponúkol jej zároveň odbornú pomoc s jej prípravou a organizáciou. Ministerstvo však žiadosť zamietlo.

Ministerku aj premiéra Petra Pellegriniho opäť oslovil v máji 2019 aj novozvolený predseda SKA Iľja Skoček. Opakovane vyzval na vyhlásenie odborne pripravenej architektonickej súťaže návrhov na novú UNB na Rázsochách.

Ministerstvo: S komorou sme sa stretli

MZ podľa svojich vyjadrení rešpektuje postavenie SKA, preto s jej zástupcami uskutočnili spoločné rokovanie.

Ministerstvo zdravotníctva viackrát poskytlo možnosť stretnúť sa so zástupcami Slovenskej komory architektov, jedno stretnutie sa na pôde SKA zrealizovalo,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Ministerstvo podľa nej vyjadrilo záujem rokovať s komorou. „Ministerka zdravotníctva touto problematikou poverila svojich odborníkov, ktorý sa projektu novej UNB na ministerstve zdravotníctva zaoberajú. Termín stretnutia bol navrhnutý, zo strany SKA však bolo deklarované, že členovia projektového tímu, neboli vhodnými partnermi na stretnutie,“ dodala Eliášová.

Od komplexného obstarávania neustúpia

Ako komora upozorňuje, súťaž bola vypísaná v prípade plánovanej nemocnicu v Martine. „Tá kvalitou prípravy a priebehom zarezonovala aj v zahraničí. Tomu zodpovedal počet aj kvalita doručených návrhov. Ostatne, aj rozostavaný skelet na Rázsochách je výsledkom architektonicko-urbanistickej súťaže z roku 1970,“ poznamenáva komora architektov.

Architekt.jpg
Foto: Pixabay.com

SKA dlhodobo upozorňuje, že len transparentné a overené spôsoby obstarávania projektov týchto investícií práve formou architektonických súťaží návrhov majú predpoklad nie iba riešiť zanedbaný technický stav tejto infraštruktúry, ale predovšetkým svojou kvalitou prispieť ku kultúrnemu rozvoju a rastu životnej úrovne obyvateľov Slovenska.

Ministerstvo však nenaznačuje, že by od obstarávania všetkého v jednom balíku ustúpilo. „MZ požaduje od budúceho partnera komplexnú službu, a to medicínsky plán, architektonický návrh, naprojektovanie, vytvorenie „guidelines“ a plán transferu,“ skonštatovala Eliášová.

Súťaž sme pripravili predovšetkým s dôrazom na transparentnosť a v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ uzavrela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iľja SkočekZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie UNB Rázsochy Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy