Sestry Paškovi: Chceme sa vrátiť

|
SITA / Ivan Fleischer

Približne sto zdravotných sestier a košických vysokoškolákov dnes demonštrovalo pred vilou v Mestskom parku 1 v Košiciach, v ktorej býva expredseda parlamentu Pavol Paška.

Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká uviedla, že nežiadajú nič iné, len aby sestry, ktoré dali výpovede, boli prijaté späť na svoje pôvodné pracovné miesta tak, ako im to sľúbil premiér Robert Fico.

Podľa Kaveckej však Fico zmenil v priebehu pár hodín názor a podľa ich indícií za tým stojí Pavol Paška, preto prišli protestovať pred dom, v ktorom býva.

Sestry mu chceli odovzdať aj otvorený list, ktorý Kavecká prečítala prítomným.

V otvorenom liste píšu, že „všetky indície hovoria, že za tým všetkým ste vy, pán Paška. Preto vás chceme požiadať, zrevidujte svoje rozhodnutie. Veď ústupok sestier a pôrodných asistentiek bol obrovský a po premiérovej výzve z piateho februára už chceli iba návrat na svoje pôvodné pracovné pozície, ani euro navyše. Ani to ste neumožnili. Preto vás žiadame, zasaďte sa o ich skorý návrat,“ čítala Kavecká.

Podľa listu sestry nevedia, čo ho k tomu viedlo. Či chcel ponížiť predsedu vlády alebo ponížiť sestry a pôrodné asistentky, aby za svoju opovážlivosť pykali.

Podľa Kaveckej sú sestry na uprázdnených pracovných miestach len naoko, bez kvalifikácie a zápisu v registri sestier. Položila rečnícku otázku, či si obyvatelia Prešova a Prešovského kraja nezaslúžia, aby mali poskytovanú plnú zdravotnú starostlivosť.

Podporili aj učiteľov

Prítomným sa prihovorila aj Alžbeta Bojková, vysokoškolská pedagogička a predstaviteľka Iniciatívy vysokoškolských učiteľov z Košíc, ktorá podporuje štrajk učiteľov. „Nezištne stojíme za vami aj za štrajkujúcimi učiteľmi. Je načase, aby na Slovensku vznikla občianska spoločnosť. Žiadame iba slušnosť, pravdu a ľudskú dôstojnosť,“ povedal Bojková.

Zdravotné sestry a študenti sa potom spoločne za vírenia bubnov presunuli na košické Dominikánske námestie, kde študenti košických univerzít pripravili party vo verejnom priestor na podporu štrajkujúcich učiteľov.

Otvorený list Pavlovi Paškovi

Vážený pán Pavol Paška,

nepochybujeme, že predsedovi vlády je veľmi nepríjemné všetko, čo sa za posledné týždne okolo sestier a pôrodných asistentiek deje. Určite je mu vrcholne proti srsti, že priam symbolicky na konci svoje druhej vlády nedokáže vysvetliť, že zmenil v priebehu niekoľkých dní alebo dokonca hodín svoj názor o 180 stupňov a potom sa chabo snažil vyhovárať a popierať svoje vlastné slová.

Všetky indície hovoria, že za tým všetkým ste vy pán Paška. Preto vás chceme požiadať, zrevidujte svoje rozhodnutie. Veď ústupok sestier a pôrodných asistentiek bol obrovský a po premiérovej výzve z 5. februára už chceli iba návrat na svoje pôvodné pozície a ani euro naviac.

Ani to ste neumožnili. Skutočne neviem, čo vás k tomuto rozhodnutiu viedlo. Ponížiť predsedu vlády? Ponížiť sestry a pôrodné asistentky, aby za svoju opovážlivosť pykali? Skutočne nevieme.

Preto Vás žiadame, zasaďte sa o ich skorý návrat. Sám dobre viete, že sestry na uprázdnených pracovných miestach sú tam len naoko, bez kvalifikácie a bez splnenia elementárnej zákonnej povinnosti ako je zápis v registri sestier.

Pýtame sa: Nezaslúžia si to obyvatelia Prešova ako tretieho najväčšieho slovenského mesta? Nezaslúžia si to všetci obyvatelia Prešovského najľudnatejšieho samosprávneho kraja, aby mali už konečne poskytovanú úplnú zdravotnú starostlivosť? Čím sa obyvatelia Prešovského kraja previnili, že majú vašim rozhodnutím naďalej trpieť?

Vstúpte si do svedomia a prestane už na Slovenku šíriť zlo, beznádej a skepsu. Už toho bolo dosť! Je čas PÁN PAŠKA, ABY PACIENT BOL V SLOVENSKOM ZDRAVOTNÍCTVE NA PRVOM MIESTE.

Za všetky sestry trpiace existenčným ohrozením
Monika Kavecká

Zdroj: SK SaPA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom